V Tel Avivu proti vládě protestuje 120.000 lidí, uvedli pořadatelé

Desetitisíce lidí dnes večer v centru Tel Avivu protestují proti vládě premiéra Benjamina Netanjahua a za propuštění rukojmích zajatých bojovníky Hamásu během teroristického útoků 7. října. Podle pořadatelů přišlo 120.000 lidí, nejvíce od začátku války v Pásmu Gazy. Údaj není možné ověřit, upozorňuje server The Times of Israel (ToI).

Protestuje se i v dalších izraelských městech. Tisíce lidí jsou v Jeruzalémě a na dálku děkují americkému prezidentu Joeu Bidenovi za jeho tlak na uzavření příměří mezi Hamásem a Izraelem. Biden v pátek večer oznámil, že izraelští vyjednavači předali Hamásu nový návrh komplexní třífázové dohody o příměří a propuštění rukojmích. Dnes USA spolu s Katarem a Egyptem vyzvaly lídry hnutí i členy izraelské vlády, aby návrh přijali a válku ukončili.

Demonstranti žádají odstoupení Netanjahuovy vlády a vypsání předčasných voleb. K davu v Tel Avivu promluvila i Einav Zangaukerová, matka mladého muže zajatého Hamásem. Biden podle ní zveřejnil detaily návrhu, „protože ví, že Netanjahu by se opět mohl pokusit dohodu potopit. Biden chtěl, aby se veřejně vědělo, co je na stole,“ řekla Zangaukerová.

Izraelci se začali scházet každou sobotu večer v centru Tel Avivu na místě přezdívaném náměstí demokracie loni v lednu. Protesty původně kritizovaly justiční reformu, později se přidal i požadavek na konec vlády a propuštění rukojmích.

Válka v Pásmu Gazy začala 7. října teroristickým útokem vládnoucího hnutí Hamás a jeho spojenců na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí a asi 250 osob unesli. Při dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna více než stovka rukojmích výměnou za palestinské vězně. Izraelská odveta v Pásmu Gazy zabila podle údajů úřadů ovládaných Hamásem 36.379 Palestinců.

ČTK

  Ukrajina si nemůže dovolit pat či zmrazení války, míní Zelenskyj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com