Rusko uhradilo úroky v dolarech, aby se vyhnulo vyhlášení bankrotu

Rusko v pátek uhradilo v dolarech úroky ze svých dluhopisů, aby se pokusilo vyhnout vyhlášení platební neschopnosti. Moskva však musela využít prostředky, které nemá zmražené v západních zemích. Platbu v dolarech potvrdily i americké úřady, uvedla agentura Reuters.

Úroky ze státních dluhopisů, které byly splatné 4. dubna, chtěla Moskva uhradit v rublech poté, co nemohla použít své prostředky zmražené západními sankcemi. Transakce v rublech by však byla porušením smluvních podmínek. Pokud by Rusko nezaplatilo do začátku května 649 milionů dolarů (zhruba 14,6 miliardy Kč), tak mu hrozilo vyhlášení platební neschopnosti na mezinárodních finančních trzích.

„Ministerstvo financí má prostředky a z ekonomického hlediska nemůže být o platební neschopnosti ani řeč,“ uvedla guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová. Přiznala ale, že Rusko má problémy s platbami do zahraničí. Pro vyplacení úroků Moskva podle zahraničních agentur využila služby Citibank, která to však nekomentovala.

Náměstek z amerického ministerstva financí Wally Adeyemo označil páteční transakci za úspěch amerických sankcí. Moskva podle něj musela odčerpat část svých drahocenných rezerv. „Náš společný cíl je pokusit se Rusku vzít prostředky, které používá pro posílení své ekonomiky a financování válečného úsilí,“ uvedl Adeyemo.

Dva držitelé ruských státních dluhopisů agentuře Reuters řekli, že úroky zatím nedostali. Platba ale může trvat i několik dní, uvedla agentura.

  Olena Zelenská v emotivním projevu v Kongresu USA žádala další zbraně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..