Fico kritizoval západní země za souhlas s používáním zbraní k útokům na Rusko

cas.sk

Slovenský premiér Robert Fico využil dnešní volby do Evropského parlamentu (EP) ke kritice západních zemí za to, že souhlasily, aby Ukrajina používala jejich zbraně k útokům na Rusko. V příspěvku na sociální síti Fico tvrdil, že velké demokracie si nepřejí mír, ale eskalaci napětí s Ruskem. Šéf nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS), které se spolu s Ficovou stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) těšily před eurovolbami podle sondáží největším preferencím, očekává těsný výsledek hlasování.

Předseda slovenské vlády uvedl, že volil v nemocnici. Fico se zotavuje ze střelných poranění po atentátu, který na něj byl spáchán v polovině května.

„Souhlas západních zemí, který daly Ukrajině, aby mohla používat západní zbraně k útokům proti cílům na ruském území, je jen důkazem toho, že velké západní demokracie si nepřejí mír, ale eskalaci napětí s Ruskou federaci, ke které určitě dojde,“ uvedl Fico. Dodal, že jako předseda vlády nebude Slovensko zatahovat „do žádných podobných vojenských dobrodružství“ a že v rámci možností své země bude dělat všechno pro to, aby „mír dostal přednost před válkou“.

Nynější Ficova vláda po svém nástupu do úřadu loni na podzim zastavila ze státních zásob vojenskou pomoc Ukrajině. Ta se od února 2022 brání ruské vojenské invazi.

„Tyto volby budou velmi těsné. A nejde v nich vůbec o málo. Rozhodujeme se, jací lidé nás budou reprezentovat v EU. Každý hlas může rozhodnout o tom, zda vyhraje proevropské Slovensko,” uvedl šéf PS Michal Šimečka. V roce 2019 jeho tehdy neparlamentní hnutí v koalici s další neparlamentní stranou Spolu volby do EP na Slovensku vyhrálo.

Po loňských parlamentních volbách na Slovensku pozastavila Strana evropských socialistů (PES) Směru-SD a také straně Hlas-sociální demokracie členství. Zdůvodnila to Ficovým odklonem od hodnot evropských socialistů a tehdy ještě jen připravovanou vládní spoluprací s nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS), kterou evropští socialisté označili za krajně pravicovou.

  Biden navrhl jednání o nové jaderné smlouvě, v Rusku to vyvolalo rozpaky

Právě Směr-SD, Hlas-SD a SNS po posledních parlamentních volbách složily slovenskou vládu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com