Pavel: Zásah nemocnice ukazuje, že Rusko se nezastaví před ničím

Zásah dětské nemocnice v Kyjevě a mnoha dalších ukrajinských měst je důkazem toho, že Rusko prezidenta Vladimira Putina se nezastaví před ničím. Na sociální síti X to před dnešním odletem na summit Severoatlantické aliance (NATO) ve Washingtonu uvedl prezident Petr Pavel. Na summitu očekává shodu na tom, že Rusko je největší hrozba, na kterou musíme být důkladně připraveni. Rozsáhlý ruský vzdušný útok odsoudil i šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) a další politici.

Dnešní ruský vzdušný útok si na několika místech Ukrajiny vyžádal nejméně 20 mrtvých a desítky zraněných, uvedlo ukrajinské ministerstvo vnitra. Nejméně devět mrtvých hlásí Kyjev, podle jehož starosty Vitalije Klička šlo o jeden z nejhorších útoků na metropoli od začátku invaze. Zásah tam utrpěla mimo jiné dětská nemocnice.

Pavel uvedl, že zásah dětské nemocnice a dalších měst ukazuje, že Rusko se nezastaví před ničím. „Útok na ty nejzranitelnější je neomluvitelný. Právě odlétám na summit NATO, na kterém očekávám shodu na tom, že všichni vnímáme Rusko jako největší hrozbu, na kterou musíme být důkladně připraveni,“ napsal.

Lipavský uvedl, že zatímco „užiteční idioti blouzní o míru s Putinem“, Putin posílá rakety na dětskou nemocnici. „Právě mířím do Washingtonu na summit NATO, kde budu prosazovat dlouhodobou strategii na zadržování Ruska. Před agresí nelze ustupovat,“ napsal.

S Putinem v Moskvě minulý týden jednal maďarský premiér Viktor Orbán, jehož země předtím převzala půlroční předsednictví v EU. Orbán příštích šest měsíců označil za mírovou misi, Putin hovořil o snaze obnovit dialog mezi Ruskem a Západem. Unijní i čeští činitelé zdůrazňovali, že Orbán jedná na vlastní pěst a nemá mandát EU.

Členka sněmovního zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) označila událost za vrchol hnusu. „Rusko chce mír tak moc, že vraždí nevinné a nemocné děti. A my se tu babráme v demagogických diskuzích, jestli pomáhat ochránit tyhle děti náhodou neznamená podporovat válku? Ne! Přestat pomáhat, znamená nechat je vraždit, znásilňovat, mučit,“ uvedla.

  O zásahu koalice v Jemenu bylo Česko předem informováno, operaci podporuje

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) napsal, že krutost ruského teroristického státu nezná mezí. „Na dětskou nemocnici může zaútočit jen nelidská zrůda a přesně takové povahy jsou ruští generálové a diktátor Putin, jejichž rozkazy ruská invazní vojska bezmyšlenkovitě plní,“ uvedl. Klíč k míru podle něj drží Rusko. „Když přestane útočit a stáhne svá invazní vojska, válka skončí. Když se Ukrajina přestane bránit, Rusko ji pohltí a zničí,“ vysvětlil.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com