Polsko a Ukrajina podepsaly dohodu o bezpečnostní spolupráci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a polský premiér Donald Tusk dnes ve Varšavě podepsali dohodu o bezpečnostní spolupráci obou zemí. Informovaly o tom tiskové agentury. Kyjev podle šéfa polské vlády může počítat s podporou Varšavy ohledně svých snah o vstup do Severoatlantické aliance.

Zelenskyj přijel do polské metropole před odletem na summit NATO ve Washingtonu. Jednat bude také s prezidentem Andrzejem Dudou.

„Můžete se na nás vždy spolehnout,“ ujistil podle agentury AFP Tusk hlavu ukrajinského státu po podpisu dohody.

Polský premiér podle agentury Reuters po jednání se Zelenským také uvedl, že nikdo nemůže rozhodovat o míru na Ukrajině bez Ukrajiny.

Oba činitelé zahájili tiskovou konferenci minutou ticha za oběti dnešního ruského útoku, který si na několika místech Ukrajiny vyžádal množství obětí. Zelenskyj podle agentury Reuters slíbil odplatu a řekl, že bude v této věci požadovat schůzi Rady bezpečnosti OSN.

Polsko je jedním z největších politických a vojenských podporovatelů Ukrajiny, která se více než dva roky brání rozsáhlé ruské invazi. Funguje také jako logistický uzel pro dodávky západní vojenské pomoci Kyjevu. Polsko rovněž přijalo téměř milion uprchlíků ze sousední země.

Podobnou dohodu jako Polsko již s Ukrajinou podepsala řada dalších západních zemí. Česko by mohlo dohodu s Kyjevem oznámit na summitu NATO ve Washingtonu.

Summit NATO u příležitosti 75. výročí založení aliance se bude konat ve Washingtonu od 9. do 11. července. Šéfové států a vlád 32 členských zemí budou jednat mimo jiné o další pomoci Ukrajině.

Na jednání byl pozván také Zelenskyj. Vzhledem k tomu, že vzdušný prostor nad Ukrajinou je kvůli válce uzavřen, musí ukrajinský prezident při většině zahraničních cest jet do Polska nebo jiné sousední země a teprve odtamtud pokračovat letadlem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com