Biden v reakci na ruský útok přislíbil Kyjevu posílení protivzdušné obrany

Americký prezident Joe Biden dnes podle tiskových agentur kritizoval pondělní ruský útok na Ukrajinu s desítkami mrtvých a raněných jako „krutou připomínku brutality Ruska“ a přislíbil „nová opatření“ k posílení ukrajinské protivzdušné obranym. Tato opatření lze očekávat z nadcházejícího summitu Severoatlantické aliance, který Biden hostí ve Washingtonu. Česko na summitu reprezentuje prezident Petr Pavel.

„Společně s našimi spojenci oznámíme nová opatření na posílení ukrajinské protivzdušné obrany, abychom pomohli chránit její města a civilisty před ruskými údery,“ řekl americký prezident podle agentury AFP. .

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím na sociálních sítích uvedl, že pondělní útok, který mimo jiné zasáhl v Kyjevě největší dětskou nemocnici v zemi, si vyžádal 37 obětí a 170 raněných. Předchozí bilance čítala 36 mrtvých a 150 raněných.

„Pouhé znepokojení nezastaví teror. Soucit není zbraň. Je nutné sestřelovat ruské rakety. Je nutné ničit ruské vojenské letectvo tam, kde má základny. Jsou nezbytné silné kroky, které nezanechají žádný deficit bezpečnosti,“ vyzval v předvečer summitu NATO šéf ukrajinského státu, který opakovaně vybízí západní spojence, aby posílili protivzdušnou obranu napadené země a také aby Ukrajině dodali zbraně s dlouhým doletem. Ukrajina se již déle než dva roky brání ruské agresi.

Ve Washingtonu začne summit NATO, Česko reprezentuje Pavel

Slavnostní akcí k oslavě 75. výročí vzniku Severoatlantické aliance (NATO) dnes večer začne alianční summit ve Washingtonu. Samotné setkání lídrů členských států, které potrvá do čtvrtka, bude provázet téma dlouhodobé podpory Ukrajiny napadené Ruskem, ale také například spolupráce se státy Indo-Pacifiku. Česko na summitu reprezentuje prezident Petr Pavel.

Prezidenti a šéfové vlád 32 zemí NATO mají na programu tři pracovní jednání. Jedno se týká Ukrajiny a zúčastní se ho stejně jako loni ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Další ze zasedání navštíví zástupci několika zemí z regionu Indo-Pacifik, například Austrálie, Nového Zélandu nebo Jižní Koreje.

  Biden na výročí útoků z 11. září vyzval Američany k jednotě

Hlavním tématem ale zůstává válka Ruska proti Ukrajině, jejíž konec zůstává v nedohlednu i po téměř 30 měsících bojů a desetitisících mrtvých. NATO poskytuje napadené zemi téměř 100 procent zahraniční vojenské pomoci a chce Moskvě ukázat, že tato podpora v dohledné době neskončí.

Spojenci se nedávno shodli, že i v příštím roce poskytnou Kyjevu vojenskou podporu v hodnotě okolo 40 miliard eur (přes bilion Kč). Na summitu by tento slib měli oficiálně potvrdit, na dlouhodobějších plánech ale před washingtonskou schůzkou shoda nebyla. Americká vláda médiím avizovala, že během setkání představí nový balík pomoci s důrazem na protivzdušnou obranu Ukrajinců.

Kolem budoucnosti americké podpory panuje nejistota v souvislosti s listopadovým soubojem o Bílý dům. Už letos republikáni v Kongresu dlouho blokovali nové peníze na tento účel a do nadcházejících voleb je vede exprezident Trump, jehož stanovisko k této pomoci je nejasné. Minulý měsíc si na mítinku stěžoval, že ukrajinské žádosti o pomoc „neberou konce“.

Podle amerických médií se scénářem Trumpova znovuzvolení souvisí chystaný plán přesunout pod hlavičku NATO koordinaci bezpečnostní pomoci Ukrajině, kterou dosud vedly USA. I v této souvislosti se konečné schválení očekává ve Washingtonu.

Stejně jako loni ani letos Ukrajina nedostane pozvánku do NATO, kterou aliance avizovala už před 15 lety. Místo toho jí spojenci nabídnou „most“ ke členství, tedy plán přípravy ukrajinské armády na připojení k NATO, až na takovém kroku bude mezi členskými státy shoda. Tento program je zaměřený na dlouhodobou spolupráci s ukrajinskou armádou i dalšími hráči včetně ukrajinského zbrojního průmyslu.

Půjde již o třetí summit Severoatlantické aliance konaný v době ruské války, která spustila rozsáhlé přehodnocování plánů NATO na kolektivní obranu, vystupňování snah o navyšování obranných rozpočtů a také rozšíření aliance. Ve Washingtonu se sejde jako blok 32 zemí poté, co se letos členem stalo Švédsko. Česko bude zastupovat prezident Petr Pavel.

  Střelec v Kanadě zavraždil nejméně šestnáct lidí. Vydával se za policistu

Lídři se v americké metropoli schází v době maximální nejistoty, uvádí analýza deníku The Washington Post. Poukazuje na nedávné volby v Evropě, v nichž posílily populistické strany včetně některých sil skeptických k NATO. Jako další faktor uvádí vývoj v USA, kde po červnové předvolební debatě a nejistém výkonu prezidenta Bidena ještě nabraly na intenzitě polemiky o tom, zda by se v 81 letech měl ucházet o druhý mandát.

„Můžete si být jistí, že všichni lídři dostanou otázku na jejich názor na výkon amerického prezidenta,“ napsal o nadcházejícím summitu zpravodaj televize Sky News.

Biden potřebuje nejen voliče, ale i kolegy z Demokratické strany rychle přesvědčit, že jeho nesrozumitelná vyjádření v debatě nejsou důkazem o celkovém zhoršení mentální kondice. Na závěr summitu plánuje tiskovou konferenci, což je v případě nejstaršího prezidenta v dějinách USA poměrně vzácná událost.

V úterý přivítá představitele ostatních členů NATO na ceremoniálu nedaleko Bílého domu, který připomene založení aliance podpisem Severoatlantické smlouvy ve Washingtonu v roce 1949. První pracovní setkání lídrů je pak na programu ve středu po poledni místního času (večer SELČ), zbylá dvě ve čtvrtek.

Summit NATO naposledy povede generální tajemník Jens Stoltenberg, který s koncem září odchází z funkce po deseti letech v čele aliance. Jako jeho nástupce spojenci krátce před vrcholnou schůzkou vybrali bývalého dlouholetého premiéra Nizozemska Marka Rutteho. Premiéru na mezinárodní scéně naopak zažije nový šéf britské vlády Keir Starmer, který se svou Labouristickou stranou minulý týden dokráčel k drtivému vítězství v parlamentních volbách.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com