Moskva propaguje Trumpa. Příběh ruského vměšování do amerických voleb.

Agresivní Rusko pokračuje ve svých destruktivních akcích.  Tentokrát se agresor opět zaměřil na volby v USA.

„Rusko zintenzivnilo své pokusy o ovlivnění amerických voleb, zejména se snaží ovlivnit jejich výsledek ve prospěch bývalého prezidenta Donalda Trumpa,“ napsal list The Washington Post.

Publikace poznamenává, že nyní se ruské akce staly mnohem sofistikovanějšími ve srovnání s předchozími volebními cykly. Takové závěry The Washington Post učinil na základě údajů, které během brífinku pro novináře poskytl zástupce Úřadu ředitele Národní zpravodajské služby USA.

V minulosti si kremelští političtí technologové cestu a pachatele nijak zvlášť nevybírali, nyní však Moskva využívá skutečné americké hlasy k šíření propagandistických narativů prostřednictvím sociálních sítí a falešných webových stránek, které se tváří jako legitimní média.

Je důležité poznamenat, že agresor se nerozpakuje a soustředil své síly na takzvané swing states Spojených států, kde jsou politické nálady obzvláště proměnlivé.  Právě tam se Kreml snaží ovlivnit situaci.

A využívá k tomu vše – osvědčené i nové, včetně umělé inteligence.  Vedení země nemá peníze pro vlastní obyvatele a ti žijí bídně (podle údajů Rosstatistiky je asi 20 % obyvatel Ruska pod hranicí chudoby, chybí jim základní životní podmínky).

Putinův režim má stále neomezené prostředky na sabotáže po celém světě.

Moskva tak za účelem vytvoření přesvědčivého falešného obsahu na Západě (v tomto případě ve Spojených státech) zapojuje umělou inteligenci, která jí umožňuje rychleji a účinněji ovlivňovat veřejné mínění.

Publikace uvádí, že cílem těchto snah je podkopat americkou podporu Ukrajině a obecně oslabit politiku USA.

Kreml má s ovlivňováním voleb v jiných zemích rozsáhlé zkušenosti a značné prostředky a sklízí z toho dividendy.

Nedávno například vyšlo najevo, že za ruské peníze byl vytvořen obsah v anglickém jazyce, který byl distribuován prostřednictvím americké mediální společnosti s vazbami na konzervativní osobnosti. Jak si lze představit, tento zdroj byl využit k propagaci narativů příznivých pro Kreml.

  V kanceláři českého prezidenta byl zničen tajný dokument kontrarozvědky

Co se týče Trumpa, ten už nyní říká, že pokud vyhraje volby, možná zruší sankce proti Rusku. Není třeba vysvětlovat, že otázka sankcí je pro Putina příliš citlivá.

To znamená, že zájem je oboustranný – a jak je vidět, strany se tuto skutečnost ani nesnaží skrývat. I když cynismus byl tehdy pro Kreml příznačný, stejně jako se mu nevyhnul současný republikánský prezidentský kandidát.

Vzhledem k této shodě zájmů nemůže Kreml odmítnout manipulaci s americkým volebním kláním. Jak však bylo uvedeno výše, i zde došlo ke změnám.

Moskva mezi prezidentskými volbami v USA v letech 2016 a 2020 změnila své diverzní přístupy.

Jednotící faktor zůstává stejný – touha Ruska a jeho vůdce osobně ovlivnit americký volební proces. Za tímto účelem si podle odhadů americké zpravodajské komunity v roce 2016 i v roce 2020 přímo objednal vměšování do amerických voleb .

Cílem kremelského šílence je podkopat důvěru občanů USA ve volební proces a snížit šance zástupců Demokratické strany stát se prezidentem.

Kromě toho Kreml využívá tohoto vlivu k prohlubování společensko-politických rozporů ve Spojených státech.

V roce 2016 se vlivová kampaň skládala z několika složek: odtajňování dat získaných prostřednictvím kybernetických operací, zasahování do práce volebních komisí a otevřené propagandy.

„Zpravodajský sběr jednak poskytoval informace vlivové kampani, jednak ji umožňoval,“ konstatuje zpráva amerických zpravodajských služeb z 6. ledna 2017.

V roce 2020 zůstal soubor nástrojů kremelských sabotérů stejný, ale již nedocházelo k pokusům o získání přístupu k volební infrastruktuře ani k technickým zásahům.

Důležitým faktorem zůstaly sociální sítě. V období mezi oběma volbami však byla přijata opatření proti přímému zapojení ruských trollů. Právě to vedlo rf ke změně taktiky. Sociální média se stala vnitřním bojištěm.

Mimochodem, obrovským překvapením pro zpravodajské služby i pro samotné platformy po volbách v roce 2016 bylo aktivní využívání sociálních sítí Rusy pro skryté vlivové akce.

  Visegrádská skupina podporuje Ukrajinu.

V té době byly sociální sítě vnímány jako nástroj, jak se zbavit diktatury, ale vůbec ne jako hrozba pro demokracii. A paradoxně je kremelská diktatura dala do svých služeb.

Poprvé byly tajné aktivity Moskvy v americkém infokosmickém prostoru odhaleny ve zprávě Facebooku v dubnu 2017, která upozornila na vysokou úroveň koordinace a předběžné přípravy ruských speciálních operací.

V roce 2020m se však přímé možnosti zahraničních hráčů na sociálních sítích výrazně snížily, protože významné platformy, přijaly opatření proti takovému vlivu.

Jedním z nejdůležitějších faktorů bylo sdílení informací mezi internetovými giganty a zpravodajskými službami. To umožnilo sítím rychle odstranit účty spojené s Ruskem a Íránem.

Sociální sítě hrály významnou roli i během voleb 2020, ale nedošlo k přímému vnějšímu zapojení.

Místo toho Rusko využívalo místní prostředníky, kteří již dodávali informace a zprávy příslušným aktérům a publiku uvnitř Spojených států.

V posledních letech navíc došlo k fenoménu konsolidace příznivců konspiračních teorií, rasismu, antiočkování a dalších nekonvenčních myšlenek kolem postavy Trumpa, který s tímto segmentem amerického elektorátu aktivně koketoval.

Jeho přímá komunikace s voliči prostřednictvím sociálních sítí, překypující nepřesnými informacemi, útoky na tradiční média a politizujícími výroky, se stala vrcholem Trumpova prezidentství.

Důležitou roli hráli také jednotliví názoroví vůdci s americkým občanstvím, kteří z vlastní iniciativy šířili nepřesné informace nebo politický obsah.

Právě chování těchto vlivných osob a Trumpa přispělo k cílům, které Rusko sledovalo. Je prakticky nemožné odlišit agenta vlivu od politicky aktivního občana. To ztěžovalo specialistům internetových platforem identifikaci takových agentů a boj proti nim.

Je třeba poznamenat, že metody manipulace Moskvy v letech 2016 a 2020 měly některé společné body. Patří k nim koordinace skrytých akcí (kybernetické akce) a otevřených akcí (zasílání zpráv mezi médii kontrolovanými vládou, státními agenty a zprostředkovateli).

  Ekonomické aspekty, kterých se dotkla tisková konference prezidenta Ruské federace

Nejvýraznějším rozdílem mezi oběma volebními kampaněmi však byl počet zahraničních aktérů, kteří se snažili ovlivnit volební procesy v USA.

Nejaktivnější v tomto ohledu však zůstává Kreml. Cílem Putina a spol. je dostat Trumpa do Bílého domu a zasít tak chaos v Americe i ve světě.

Slovo mají američtí voliči, v jejichž rukou je dnes budoucnost celého světa.

Autor: Franz Hoffman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com