Hladiny řek v ČR stoupají, na Labi ve Špindlerově Mlýně je stupeň ohrožení

Hladiny řek v Česku stoupají. Týká se to hlavně východu země. Kolem 20:00 platil některý z povodňových stupňů na téměř 50 místech. Na horním Labi ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších je třetí povodňový stupeň. Nejhorší situace má ale nastat až o víkendu. Déšť ještě zesílí, přidá se navíc silný vítr. Počasí komplikuje i dopravu, neprůjezdných je několik železničních tratí. Tisíce domácností jsou bez elektřiny, výpadky hlásí hlavně Trutnovsko.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na síti X večer potvrdil, že hladina Labe na vodním díle Labská překročila třetí povodňový stupeň. „Povodí Labe bude vodu z přehrady odpouštět, dokud to půjde. Naším cílem je co nejvíce ušetřit retenční prostor na další srážky,“ napsal ministr.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo od středečního večera na hřebenech Krkonoš a Orlických hor kolem 100 milimetrů srážek. Úhrny přes 85 milimetrů zaznamenala také většina Pardubického kraje a části Jihomoravského a Zlínského kraje. Pršet bude dál. Do noci z neděle na pondělí by mohlo na severních horách od Jizerských přes Krkonoše a Orlické hory až po Jeseníky napršet přes 200 milimetrů, v Jeseníkách by úhrny mohly lokálně překročit i 300 milimetrů.

Briefing po jednání Ústřední povodňové komise:

Jeseník připravuje plány na možnou evakuaci obyvatel z částí města, které budou velkou vodou případně ohroženy. Na sever Olomouckého kraje míří humanitární pomoc i evakuační technika. S evakuací musejí počítat i lidé z některých obcí v Pardubickém kraji, hlavně na Chrudimsku se očekává stoletá voda a vyšší. Na stoletou vodu se připravuje také Veverská Bítýška na Brněnsku. Město již nařídilo evakuaci lidem z chatových oblastí. Rovněž z chatové oblasti Biskoupky u Jamolic na Brněnsku hasiči evakuovali 125 lidí přes zaplavený most.

Extrémní povodňové ohrožení platí pro celou Moravu a Slezsko, Vysočinu, východní, jižní či severní Čechy, ale podle aktuální výstrahy se na velkou vodu musí připravit i Praha a většina Středočeského kraje. Města proto vedle evakuací chystají také protipovodňová opatření. V pohotovosti je integrovaný záchranný systém včetně 100.000 profesionálních a dobrovolných hasičů. Posiluje policie, letecká služba, potápěči, pyrotechnici a připravena pomáhat je i armáda.

Kvůli počasí byl večer přerušen provoz na osmi železničních tratích v Česku. Nejčastější příčinou byl pád stromu na koleje. Mezi Jílovým u Prahy a Týncem nad Sázavou spadly na koleje kameny uvolněné ze svahu. České dráhy upozornily rovněž na přerušení provozu na trati Salzburg – Villach v Rakousku z důvodu silného sněžení. Hasiči Správy železnic od dnešního poledne do 18:00 vyjeli ve spojitosti s počasím k 15 událostem, zejména v Libereckém kraji.

Kvůli hrozbě povodní byly po celé zemi zrušeny nebo odloženy desítky kulturních či společenských akcí. O víkendu se neuskuteční ani zápasy první a druhé fotbalové ligy. Odložená byla i tři utkání první hokejové ligy. Většina stran ze sněmovní koalice i opozice kvůli povodňové hrozbě omezila nebo přerušila předvolební kampaň, ruší výjezdy do krajů i setkání s občany. Kampaň se nechystá měnit opoziční SPD.

Masarykova univerzita rozhodla o vyklizení kolejí v Komárově na jihu Brna. Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně chce s pomocí dobrovolníků přestěhovat knihovnu a archiv do vyšších pater. Nemocnice Milosrdných bratří v Brně uzavřela ode dneška na celý víkend příjem na porodní oddělení a zakázala návštěvy.

Intenzivní srážky a následné povodně postihnou i sousední země ČR. Slovensko očekává stoletou vodu na svém úseku řeky Moravy, výhled povodňové situace se tam zhoršil. Východní a jihovýchodní části Německa se připravují na lijáky provázené silným nárazovým větrem, které zvednou hladiny vodních toků. Ve vyšších polohách Alp má vydatně sněžit. V několika regionech na jihu a jihozápadě Polska platí nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí, někde hrozí bleskové povodně. Rakouské dráhy (ÖBB) dnes vyzvaly lidi, aby se v nejbližších dnech raději nevydávali na cesty, pokud to není nutné.

Jihomoravský kraj

Na jihomoravských tocích jsou dnes překročené první či druhé stupně povodňové aktivity výhradně kvůli řízenému odpouštění vody z přehrad. Další vzestup hladin způsobený trvalým deštěm má přijít v sobotu, vyplývá z tiskové zprávy od mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře. Očekávat lze dosažení povodňových stupňů na řekách odvodňujících Vysočinu, tedy na Svratce, Jihlavě a Dyji.

Přesnější prognózy sobotní situace jsou zatím obtížné, protože podle Českého hydrometeorologického ústavu nelze odhadnout, kde budou srážky nejintenzivnější. „V předpovědi dochází k relativně významným změnám,“ uvedl Chmelař.

Nejvíce zatím za čtvrtek a dnešek napršelo v jihovýchodní části Moravy, úhrny za 24 hodin překročily na některých místech 50 milimetrů. Jedná se o oblasti Bílých Karpat a dolního Pomoraví. V dalších 24 hodinách může napršet 30 až 80 milimetrů, ojediněle i kolem 100 milimetrů. Vzhledem k tomu, že půda se již významně nasytila, bude voda odtékat po povrchu a hladiny mohou stoupat velmi rychle.

„Nadále pokračuje předpouštění všech významných nádrží. Odtok z Nových Mlýnů je navýšený na 330 metrů krychlových za sekundu, z Vranova odtéká 105 kubíků, z Brněnské přehrady aktuálně vypouštíme 57 kubíků, z Dalešic 60 a z Víru 25. Manipulace děláme operativně dle vývoje situace,“ uvedl Chmelař. Aktuální volný objem v nádržích je celkem 170 milionů metrů krychlových. Řeky pod těmito nádržemi dosahují prvního či druhého stupně povodňové aktivity.

Královéhradecký kraj

Na horním Labi v profilu Labská pod přehradou ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších je stav ohrožení, tedy třetí povodňový stupeň. Voda tam začala stoupat hlavně po upouštění přehrady. Nižší povodňové stupně jsou na dalších čtyřech místech v Královéhradeckém kraji, vyplynulo z informací na webu Povodí Labe. Druhý povodňový stupeň (SPA) je na Labi také ve Špindlerově Mlýně výše proti proudu a první na Labi v profilu Vestřev na Trutnovsku, na Úpě v Trutnově v Horním Starém Městě a na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří na Rychnovsku v Orlických horách. Informace jsou k 19:30.

  Hamáček: Pokud hejtmani požádají o stav nouze, vláda asi vyhoví

„Hladina Labe na vodním díle Labská už překročila třetí stupeň povodňové aktivity. Povodí Labe bude vodu z přehrady odpouštět, dokud to půjde. Naším cílem je co nejvíce ušetřit retenční prostor na další srážky,“ uvedl na sociální síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Podle meteorologů na hřebenech Krkonoš bylo naměřeno více než 100 milimetrů srážek, a tak rychle stoupá především horní tok Labe.

Liberecký kraj

Hladiny toků v Libereckém kraji stoupají, od půlnoci místy napršelo přes 70 milimetrů a nadále prší. Nejvydatnější deště jsou v kraji v Krkonoších a Jizerských horách. Druhého povodňového stupně dosáhly večer ve Frýdlantském výběžku řeka Smědá v Hejnicích a potok Oleška v Dětřichově, prvního Lužická Nisa v Liberci, Řasnice ve Frýdlantu a Mumlava v krkonošském Harrachově, vyplývá z údajů na webu Povodí Labe a krajského povodňového portálu.

Voda zatím zůstává v korytech, přesto hasiči už postavili protipovodňovou hráz v Poustce u Višňové na Liberecku. Další budují v Semilech v Jatecké ulici a mobilní povodňové stěny preventivně přivezli do Frýdlantu.

Problémy jsou i kvůli silnému větru, omezení jsou v dopravě na silnici i železnici. „Od půlnoci naše operační středisko eviduje přes 100 událostí. Zhruba 90krát se jednalo o technickou pomoc, z toho ve více než 70 případech hasiči vyjížděli k popadaným stromů,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Jaroslava Benešová.

Komplikovaná je situace zejména na regionální krkonošské trati z Rokytnice nad Jizerou do Martinic. Správa železnic () odhaduje, že provoz na ní se podaří obnovit až v sobotu dopoledne. Kvůli spadlému stromu nejezdí ani vlaky mezi Bezdězem a Okny na trati z České Lípy na Bělou pod Bezdězem. Tam SŽ předpokládá, že se provoz podaří obnovit ještě dnes v noci.

Moravskoslezský kraj

Za poslední den v Povodí Odry nejvíce pršelo v Jeseníkách, kde to bylo až 70 milimetrů na Biskupské kupě nebo 69 milimetrů na Rejvízu v Olomouckém kraji. V dalších částech povodí je úhrn srážek okolo 35 milimetrů a v Beskydech zatím od dvou do deseti milimetrů. Moravskoslezští hasiči v souvislosti s deštěm mají přes 70 zásahů. Většinu z nich ale tvoří preventivní plnění pytlů s pískem, které se do statistiky rovněž započítává. ČTK to dnes řekly mluvčí povodí Šárka Vlčková a mluvčí hasičů Kamila Langerová.

„Máme první stupně povodňové aktivity pod vodními díly Morávka a Olešná,“ uvedla Vlčková. Vzestup vodní hladiny je tam ale způsoben řízeným odpouštěním vody z nádrží, které se povodí snaží připravit a uvolnit v nich prostor. Sedm nádrží je nyní schopno zachytit 120 milionů metrů krychlových vody. „Průtoky se nyní na celém povodí pohybují od třiceti do devadesátidenní vody a mají vzestupný trend. To znamená, že průtoky už jsou zvýšené a stále budou stoupat,“ řekla Vlčková.

Podle Langerové evidují hasiči za posledních 24 hodin k dnešní 06:00 celkem 72 událostí. „Převažují ale události dobrovolných jednotek a s tím spojené plnění pytlů pískem,“ uvedla Langerová. Jen v některých případech hasiči odstraňovali spadlé větve a stromy z vozovek a koryt potoků.

V Jeseníkách by podle prognózy meteorologů mohlo do neděle spadnout až 300 milimetrů srážek, tedy až 300 litrů vody na metr čtvereční. Pršet ale bude v celém regionu a v sobotu či v neděli lze na některých tocích očekávat dosažení třetích stupňů povodňové aktivity. Na boj s případnými záplavami je v kraji připraveno 390 jednotek hasičů, k dispozici budou i vrtulníky.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji dnes večer platily první povodňové stupně na šesti místech, ráno byly hlášeny ze dvou stanic instalovaných ve vodních tocích, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Těsně pod prvním stupněm byla před 20:00 hladina Bělé v Jeseníku. Města a obce se připravují na povodňovou vlnu, chystají provizorní hrazení i pytle s pískem. V Jeseníku se kvůli vydatnému dešti a prognóze hydrometeorologů připravují na možnou evakuaci lidí. Na sever kraje míří humanitární pomoc i technika.

První povodňový stupeň, který značí bdělost, platí na Černém potoku ve Velké Kraši na Jesenicku, na Vidnavce ve Vidnavě na Jesenicku, Desné v Koutech nad Desnou na Šumpersku, Hloučele na Prostějovku, Romži v Polkovicích na Přerovsku a Brodečce v Otaslavicích na Prostějovsku.

Olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN) dnes ČTK sdělil, že po dohodě s vedením přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku bylo zahájeno odpouštění části vody z dolní nádrže. Díky tomu v ní vznikne prostor pro zachycení 1,5 milionu metrů krychlových vody. Nyní do nádrže přitéká méně vody, než z ní odtéká do říčky Desná, která pak teče dál směrem na Kouty nad Desnou. Rezerva na záchyt vody je tak podle Suchánka alespoň částečně zajištěna.

„ČHMÚ dnes dopoledne ještě zpřísnil předpovědní modely počasí. Přestože aktuální situace v kraji není kritická, musíme se připravovat na horší varianty vývoje, které by měly nastat v sobotu a v noci na neděli. Podle výhledu na Jesenicku na řece Bělé hrozí více než stoletá voda a zřejmě to nebude jediné kritické místo v kraji,“ uvedl Suchánek. Z jižních částí kraje zamíří na sever jednotky, které budou vybaveny speciální technikou pro evakuaci a záchranu osob z vody a také lezeckou technikou pro případnou evakuaci za použití člunů a vrtulníků.

V Jeseníkách do konce týdne podle předpovědi meteorologů naprší až 400 milimetrů, tedy 400 litrů vody na metr čtvereční. V řekách a potocích kvůli tomu hrozí překročení třetího, nejvyššího stupně povodňové aktivity a až stoletá voda. Situace se podobá roku 1997, kdy Olomoucký kraj po vydatném dešti zasáhly katastrofální záplavy. Tehdy v Jeseníkách zhruba za tři dny spadlo 410 až 480 milimetrů dešťových srážek a voda z rozlitých řek postupně zaplavila Jesenicko i značnou část kraje.

  Tripartita se mimořádně sejde začátkem února k novému návrhu rozpočtu

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji se dnes po vytrvalém dešti postupně zvyšují hladiny některých řek. Druhý povodňový stupeň ze tří platí na Chrudimce v Padrtech na Chrudimsku, nejnižší první stupeň na Třebovce v Třebovicích a Ústí nad Orlicí, na Třebůvce v Mezihoří a Hraničkách a na Novohradce v Luži, vyplývá z údajů podniku Povodí Labe a Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Vodohospodáři preventivně odpustili vodu z vodních nádrží v regionu. Uvolnili tak zásobní prostor v přehradách Seč, Hamry a Křižanovice na Chrudimce, Pařížov na Doubravě a Pastviny na Divoké Orlici. Méně vody je i v rybníku Hvězda na Třebovce. Podle Povodí Labe byla v 17:00 přehrada Hamry na Chrudimce naplněna z 51 procent, Seč níže po toku ze 48 procent, ostatní nádrže měly zásobního prostoru více.

Podle pardubického hejtmana Martina Netolického (3PK/SOCDEM) se situace může zhoršit zvláště v sobotu a neděli. Hlavně na Chrudimsku se očekává stoletá voda i vyšší. Záplavy by podle aktuálních předpovědí meteorologů mohly zasáhnout hlavně okolí řek Novohradka, Loučná a Chrudimka. Lidé z ohrožených oblastí musejí o víkendu počítat i s evakuací.

Na možné záplavy se připravují města a obce v kraji, v pohotovosti jsou silničáři, hasiči i policie. Kvůli počasí bylo odvoláno několik víkendových akcí pro veřejnost. Hasiči již museli vyjíždět na mnoho míst. „V rozmezí od 06:00 do 18:00 evidujeme celkem 128 událostí. Jedná se o technickou pomoc, čerpání vody, rozvoz a plnění pytlů s pískem nebo odstraňování spadlých větví a stromů z vozovek,“ uvedl za krajské profesionální hasiče Ján Sabolčik. Místní silnice mezi Ronovem nad Doubravou a Mladoticemi na Chrudimsku je zaplavená vodou.

Praha

Vltava má v Praze kulminovat v noci ze soboty na neděli. Hladina se podle odhadů zvedne o 60 až 80 centimetrů a průtok nemá výrazně překročit druhý povodňový stupeň, tedy 1000 metrů krychlových za vteřinu. Před 16:00 protékalo Prahou asi 380 metrů krychlových za sekundu a hydrologové upouštěli vodu na Vltavské kaskádě i z přehrady v Hostivaři. Novinářům to dnes na odpolední tiskové konferenci řekli primátor Bohuslav Svoboda (ODS), jeho náměstkyně Jana Komrsková (Piráti) a ředitel pražských hasičů Luděk Prudil.

Město zastavilo přívozy nebo zavřelo vrata na Čertovce. Lidé budou mít k dispozici o víkendu mimořádně magistrátní infolinku 800 100 000, která bude fungovat od 09:00 do 15:00. V pohotovosti jsou profesionální i dobrovolní hasiči.

Hasiči na Rohanském ostrově dnes plnili pytle s pískem pro městské části, které si odtud odvezly podle Prudila již 1500 pytlů. V pohotovosti je 130 profesionálních hasičů v každé směně a rovněž 700 dobrovolných, kteří drží pohotovost nebo vystavěli přes den část protipovodňových zábran. Hasiči také kontrolují čerpadla na Rokytce v Libni.

Magistrát již nechal zastavit přívozy, zavřena jsou bezpečnostní vrata na Čertovce a od 19:00 se uzavřely náplavky v centru města. „Pokud by na místě zůstala některá vozidla, je Správa služeb hlavního města Prahy v součinnosti s Městskou policií hlavního města Prahy připravena tato vozidla ihned odtáhnout,“ řekl večer ČTK mluvčí města Tadeáš Provazník. Dodal, že společnost Trade Centre Praha, která spravuje pražské náplavky, zajistí v případě potřeby odvoz věcí z náplavek, které by mohly být odplaveny.

Vedení magistrátu se chystá také na přerušení lodní dopravy na Vltavě. V pohotovosti jsou také zaměstnanci zoologické zahrady v Troji. „Žádné stěhování zatím nebude, ale zoo se na to samozřejmě připravuje,“ řekla Komrsková.

Středočeský kraj

Ve Středočeském kraji bude nejhorší situace na Sázavě, průtok by tam podle nynějších informací meteorologů mohl překonat stoletou vodu. Po zasedání středočeského krizového štábu v Praze to dnes novinářům řekla hejtmanka Petra Pecková (STAN). Oproti čtvrtku je podle ní současná předpověď horší. Na většině území kraje hrozí třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

Nejvyšší stupeň povodňové aktivity podle Peckové nyní platí pro 23 z 26 obcí s rozšířenou působností. Nevztahuje se na Kladno, Slaný a Rakovník. „Ta situace opravdu není dobrá. Nejhorší situaci pravděpodobně zažije řeka Sázava. Může zažít situaci, která v novodobé historii řeky Sázavy není známá a nenastala,“ doplnila.

Řeka Sázava se podle Peckové nedá příliš regulovat. „Ona nemá žádný systém kaskád, jako má třeba Vltava, ona se rozlévá do krajiny. Má samozřejmě celou řádu přítoků, které mohou způsobovat další problémy,“ uvedla. Na povodí Vltavy se podle ní situace zatím zvládá, v případě povodí Labe by pak nejhůř mělo být na středním Labi. „Od Přelouče dál se blížíme odhadu mezi padesátiletou a stoletou vodou, dá se předpokládat kulminace až v pondělí,“ dodala. Průtoky na povodí Ohře by pak podle hejtmanky měly být bez problémů.

Vodní nádrž Želivka podle Peckové vodu zadržovat nebude. „To znamená, že prioritou Želivky je pitná voda a zásobování pitnou vodou a dodržení kvality té pitné vody. Nemůžeme do Želivky pustit špinavou vodou,“ uvedla.

Všechny obce mají podle hejtmanky k dispozici potřebné informace. „Je to v případě povodní opravdu tak, že zásadní připravenost musí být ze strany obcí. Ty mají zpracovány svoje povodňové plány. Ve svých povodňových plánech mají i evakuační plány,“ řekla. Krizový štáb se teď podle ní bude scházet každý den. Pro případ potřeby spustil Středočeský kraj pohotovostní telefonní linku 800 440 430, na níž mohou lidé získat všeobecné informace.

  Voják si při výcviku na Karlovarsku prostřelil hlavu

Ředitel Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Miloslav Svatoš dnes uvedl, že se na povodně profesionální i dobrovolní hasiči připravují už několik dní. „Mohu odpovědně říci, že co jsme mohli udělat, jsme udělali,“ řekl. Personálně posílená je podle Peckové také středočeská záchranná služba. Na Sázavě počítá s posílením posádek. Informace o případných uzavřených cestách či mostech předá policie či Krajská správa a údržba silnic bezprostředně i na dispečink záchranky.

Vězni z Přibrami a Vinařic by pak pomohli připravovat pytle s pískem, připravují se i náhradní lůžka nebo náhradní zdroje elektrické energie, uvedla hejtmanka.

Ústecký kraj

Pro Ústecký kraj se výrazně změnila předpověď počasí pro následující dny, na Labi by mohl být dosažen v neděli večer nejvyšší povodňový stupeň. V Děčíně dnes postaví protipovodňovou stěnu, v Ústí nad Labem o její stavbě rozhodnou v sobotu. Hasiči čistí česla, koryta, kontrolují se výpusti. Stoupat až na nejvyšší stupeň povodňové aktivity by mohly přítoky Labe na Děčínsku.

Protipovodňovou zeď postaví hasiči v Děčíně u Parolodi. V sobotu podle informací na webu města zřejmě uzavřou podjezd pod Tyršovým mostem na Labském nábřeží. „V neděli očekáváme zaplavení silnice do Dolního Žlebu. Informovali jsme o tom místní osadní výbor a informujeme také místní obyvatele,“ uvedla radnice. Zoo Děčín zrušila kvůli počasí nedělní úklidovou akci v okolí, v neděli se neuskuteční ani tradiční hudební odpoledne na Smetanově nábřeží.

Kraj Vysočina

Spadlé stromy odpoledne dnes přibližně na dvě hodiny zastavily provoz na železnici mezi Kostelcem u Jihlavy a Třeští na Jihlavsku, a také mezi Obrataní na Pelhřimovsku a jihočeským Chýnovem. Uvedly to na webu České dráhy. Hasiči na Vysočině měli od rána kvůli počasí desítky výjezdů, hlavně kvůli popadaným stromům. Na některých řekách už dnes byly první i druhé stupně povodňové aktivity, zatím hlavně kvůli zvýšeným odtokům z přehrad. Kvůli intenzivnímu dešti budou zřejmě hladiny menších toků i řek dál stoupat. Hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) dnes upozornil na to, že kvůli dešti by mohla být v kraji nejtěžší situace v povodí Sázavy. První povodňový stupeň, bdělost, už na řece platí v obci Sázava.

Provoz na železnici mezi Kostelcem u Jihlavy a Třeští se zastavil asi na dvě hodiny po 15:00, odřeknuté tam byly čtyři vlaky, uvedly dráhy. Kvůli přerušení vlakového provozu Obrataň – Chýnov před 17:00 dráhy nasadily náhradní autobusy mezi Obrataní a Táborem. Vlaky začaly znovu jezdit před 19:00.

Povodňová komise v Havlíčkově Brodě zvažuje kvůli řece Sázavě aktivovat povodňový plán pro stoletou vodu, prověřit nechala případná evakuační místa ve školních tělocvičnách. ČTK o tom informovala mluvčí města.

Radnice v Ledči nad Sázavou sdělila obyvatelům na webu, že v nejbližších dnech hrozí povodeň třetího stupně, při níž mohou být zaplavené nemovitosti. Průtok v řece Sázavě může být dvakrát vyšší než při povodni v roce 2006, uvedlo město s odkazem na informace od povodňové komise.

Hasiči vybírají ve spolupráci s povodňovými komisemi Žďáru nad Sázavou, Havlíčkova Brodu a Světlé nad Sázavou místa, která by mohla být nejvíc ohrožená velkou vodou. „Budeme tam deponovat protipovodňové zábrany mobilní, vaky, které budeme napouštět vodou,“ řekl novinářům ředitel krajského hasičského sboru Jiří Němec.

Hasiči zasahovali od dnešních 07:00 do 16:00 kvůli počasí na čtyřech desítkách míst, nejčastěji vyjížděli na Žďársku. Uvedla to jejich mluvčí v kraji Petra Musilová. Na webu hasičů od té doby přibyly další tři desítky výjezdů, část z nich se týkala stavby dalších protipovodňových zábran, dovozu a pytlování písku na ochranné stěny.

Zlínský kraj

Ve Zlínském kraji platil dnes vpodvečer první stupeň povodňové aktivity na Velké Stanovnici pod přehradou v Karolince na Vsetínsku. Souvisí s preventivním upouštěním přehrad, ke kterému přistoupili vodohospodáři. Hladiny ostatních toků v kraji s výjimkou Kyjovky pod přehradou v Koryčanech na Kroměřížsku zatím nestoupají, vyplývá z informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). V regionu od čtvrtka vydatně prší, podle meteorologů lze proto v dalších dnech očekávat povodně.

Srážkové úhrny na jihovýchodě Moravy překročily podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře za posledních 24 hodin 50 milimetrů. Napršelo tam tedy přes 50 litrů vody na metr čtvereční. Například v Bělově na Zlínsku to bylo 69 milimetrů, v Bojkovicích na Uherskohradišťsku 65 milimetrů, vyplývá z údajů vodohospodářů. „Nadále pokračuje předpouštění všech významných nádrží,“ uvedl Chmelař.

Upozornil, že dnešní srážkové úhrny mají podle předpovědi ČHMÚ dosáhnout 30 až 80 milimetrů, ojediněle i kolem 100 milimetrů srážek. Večer a v noci na sobotu očekává Povodí Moravy postupné dosažení stupňů povodňové aktivity na tocích odvodňujících Vysočinu, kterými jsou Svratka, Jihlava a Dyje, a dále na tocích odvodňujících Jeseníky, tedy Desné a Moravě.

Na možné povodně se připravuje hejtmanství i města a obce ve Zlínském kraji. Samosprávy například distribuují mezi obyvatele ohrožených oblastí pytle s pískem. V pohotovosti jsou také policisté nebo hasiči, kteří dnes na některých místech regionu odstraňovali popadané stromy a čistili kanalizační vpusti.

Ve Zlínském kraji naprší ode dneška do neděle až 220 litrů vody na metr čtvereční. Na některých tocích se kvůli tomu očekává dosažení třetího povodňového stupně, který znamená ohrožení. Kritická situace na tocích v regionu by měla nastat v noci na neděli. Hladina řeky Moravy v Kroměříži bude nejspíše kulminovat na začátku příštího týdne, řekl novinářům po dnešním zasedání povodňové komise Zlínského kraje Petr Tušil z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com