Nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný se chce spolu se členy obměněného vedení před sněmovními volbami v příštím roce zaměřit na prorodinná témata, dostupnost bydlení s rozumným nájmem, vzdělávání a principy odpovědné solidarity. Strana chce bránit extrémům a zároveň být konstruktivní, řekl na tiskové konferenci poté, co delegáti olomouckého sjezdu zvolili nové předsednictvo. Tým, jak ho vybralo 300 delegátů, má Výborný za dobrý mix kontinuity s novými tvářemi. Podle nových lídrů sjezd zareagoval na touhu po změně, z volených členů desetičlenného vedení byli všichni obměněni. Kontinuitu představují kromě Výborného, který už jednou v čele strany stál, také nový statutární místopředseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, rovněž bývalý šéf strany.
Bělobrádek v souvislosti s návratem do vedení v době, kdy se KDU-ČSL nedaří, mluvil o symbolice. Lidovce dovedl jako předseda v roce 2013 do Sněmovny potom, co z ní v roce 2010 vypadli. Nyní jsou součástí vládní koalice, samostatně ale jejich preference spadly ke dvěma procentům.
S nyní již bývalým předsedou Marianem Jurečkou a neúspěšným kandidátem na prvního místopředsedu Petrem Hladíkem, kteří jsou ministry práce a sociálních věcí a životního prostředí, Výborný dál počítá. Jurečka podle něj zůstává vicepremiérem. Oba se budou dál účastnit práce předsednictva jako garanti svých gescí, uvedl Výborný. Jurečkovi a dalším z bývalého vedení poděkoval za práci, kterou odvedli.
V jednáních v koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) i ve vládě chtějí být lidovci urputnější, zároveň ale ctí kompromis. „Jsme stranou dohody, ne velké konfrontace, někdy budeme urputní více, než bylo zvykem,“ uvedl Bělobrádek. „Jeden chce na hory, druhý k moři, skončí v termálech,“ popsal, jak taková politika vypadá. V kterých konkrétních věcech plánují lidovci víc zatlačit, nechtěl prozradit. Z konzervativnější části strany během sjezdu zaznívala nejvíc kritika podle některých vlažného postoje dosavadního vedení k obhajobě tradiční rodiny.
Názorová různorodost strany podle Výborného ukazuje, že lidovci jsou postaveni na demokratických principech, po sjezdu ale bude chtít, aby KDU-ČSL mluvila jedním hlasem, a byla tak voličům srozumitelná. Na adresu senátora Jiřího Čunka, který ve volbě předsedy neuspěl s voláním po návratu ke konzervativnějšímu směřování strany, uvedl, že se neshodnou, což ale neznamená, že se nebudou setkávat. Dohodnutou s ním má schůzku. Podle Bělobrádka lidovci na sjezdu v Olomouci ukázali, že jsou stranou dlouhé historie, ale i budoucnosti.