Strategické sladění Ukrajiny s vizí prezidenta Trumpa „Mír skrze sílu“

Getty Images

Nedávné vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách přitáhlo pozornost celého světa, včetně značného zájmu Kyjeva. Prezident Volodymyr Zelenskyj okamžitě poblahopřál Trumpovi k jeho působivému vítězství, vyjádřil respekt k volbě amerického lidu a naznačil odhodlání Ukrajiny prohlubovat americko-ukrajinské vztahy. Uprostřed složité geopolitiky, která obklopuje válku na Ukrajině, nabízí Trumpův postoj k „míru prostřednictvím síly“ potenciální soulad se zásadami zakotvenými v ukrajinském Plánu vítězství. Toto strategické sladění by se mohlo ukázat jako klíčové při utváření další fáze zapojení USA do boje Ukrajiny proti ruské agresi.

Ukrajinský plán vítězství, který v říjnu schválila Nejvyšší rada, upřednostňuje rozhodný postoj vůči ruskému agresorovi. Usiluje nejen o obnovení územní celistvosti Ukrajiny, ale také o nastolení udržitelného míru, který by podpořil ukrajinskou suverenitu. Trumpův přístup „mír prostřednictvím síly“, který se vyznačuje ochotou uplatnit silnou vojenskou moc a odstrašující diplomacii, se shoduje s cílem Ukrajiny posílit obranné schopnosti a zajistit si širokou podporu. Tato společná perspektiva by mohla připravit půdu pro posílení vojenské a ekonomické pomoci ze strany Washingtonu a navázat tak na podporu obou stran, která Ukrajinu dosud podporovala.

Existují však nejistoty ohledně toho, jak se Trumpova zahraničněpolitická vize projeví v praxi, zejména pokud jde o pokračující podporu USA v Evropě. Cílem ukrajinské výzvy k bipartismu ve vládě USA je upevnit závazky, které překračují stranické hranice, a zajistit tak stabilitu při případných politických změnách ve Washingtonu. Vzhledem k rostoucímu vlivu izolacionistických tendencí v některých amerických frakcích se ukrajinské diplomatické kanály mohou zaměřit na zdůrazňování širších bezpečnostních důsledků nekontrolované ruské agrese. Vzhledem k tomu, že se Kyjev připravuje navázat na strategické partnerství s USA, vnímá Trumpovo vítězství také jako příležitost k posílení euroatlantické bezpečnosti, čelení ruským ambicím a zabránění destabilizující globální „ose zla“, která ohrožuje zavedený světový řád.

  Spolupachatelé nejvyššího světového teroristy nebo „vzdáleného vraha“. Kdo řídí palbu na Ukrajinu.

Autor: Peter Jelen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com