Energie v příštím roce v průměru zlevní, přestože státem regulovaná část vzroste

Velká část tuzemských domácností zaplatí v příštím roce za energie o jednotky tisíc korun meziročně méně. Za elektřinu se jim sníží výdaje asi o desetinu, za plyn o 8,5 procenta, uvedl dnes Energetický regulační úřad (ERÚ). S poklesem počítá i přes nové rozhodnutí úřadu o navýšení státem určované regulovany složka elektřiny pro domácnosti v průměru o 1,4 procenta a u plynu o 8,6 procenta. Celkový pokles cen je výsledkem zlevňování u dodavatelů, kteří určují větší část ceny. Podle analytiků ovšem lze očekávat, vzhledem k nutnosti velkých investic do tuzemské soustavy, že regulované ceny v příštích letech porostou mnohem výrazněji.

Koncové ceny energií, které odběratelé platí, se kromě daně skládají z obchodní a regulované složky. Obchodní část určují dodavatelé, regulovanou naopak stát prostřednictvím ERÚ. U elektřiny bude regulovaná složka pro domácnosti v příštím roce tvořit více než 45 procent výsledné ceny, u plynu asi 23 procent. U velkých odběratelů bude podíl regulované složky na konečné ceně nižší. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

Zatímco řada dodavatelů už ohlásila na začátek příštího roku další zlevňování, stát svou část ceny podle dnešního oznámení ERÚ zvýší. Domácnosti si na regulované části připlatí desítky korun za spotřebovanou megawatthodinu (MWh). Důvodem pro zvýšení je podle úřadu mimo jiné potřeba zohlednit plánované investice do modernizace sítí.

Na jejich pokrytí ale nové regulované ceny podle analytiků stačit nebudou. Upozornili přitom na velký růst připojování nových zdrojů a celkovou transformaci tuzemské energetické sítě. „O co méně nyní porostou regulované ceny, o to výraznější bude skok, až to bude už provozně neudržitelné,“ řekl ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer. Někteří experti v této souvislosti připustili i možnost vlivu sněmovních voleb v příštím roce na rozhodování státu o regulovaných cenách. Podle jednoho z distributorů elektřiny Pražské energetiky růst regulovaných cen energií přiměřeně odpovídá očekávaným investicím do distribuční soustavy.

  Šéfka Evropské centrální banky: Vysoká inflace tu zůstane „nějakou dobu“

Podle analytiků i dodavatelů každopádně průměrné ceny energií v příštím roce opravdu většině zákazníků klesnou. Zlevnění se však nebude týkat zákazníků, kterým z minulosti běží dlouhodobá fixace cen. Těm podle analytiků naopak výdaje vzrostou, i když spíše jen mírně.

Velkým odběratelům energií, tedy zejména průmyslovým firmám, stoupne regulovaná část ceny zhruba o 30 Kč za MWh, naopak regulovaná část elektřiny mírně zlevní. „Stále jsme ale daleko od ideálního stavu a požadujeme, aby se poplatek za POZE (podporované zdroje energie – pozn. ČTK) vrátil na úroveň roku 2021, jinak nebudou mít české firmy stejnou konkurenční pozici jako firmy z jiných členských států EU, či dokonce z USA a Asie,“ řekl generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Daniel Urban.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com