Závislost Slovenska na ruském plynu končí, ale finanční ztráty odhalují jeho zranitelnost

Slovenské ministerstvo hospodářství nedávno oznámilo, že zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu nezpůsobí na Slovensku nedostatek plynu. I když je Bratislava na tento přechod technicky připravena, ekonomické dopady pro ni zdůrazňují finanční výhody, které získala z umožnění toku moskevského plynu do Evropy.

Energetická bezpečnost nad závislostí

Slovensko tvrdí, že je na ukončení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu dobře připraveno. Státní plynárenská společnost SPP údajně uložila do podzemních zásob o 20 % více plynu než v loňském roce. Smluvní zásobníky společnosti SPP jsou navíc i v době, kdy Evropu svírá zima, téměř stoprocentně naplněné – což je v tomto ročním období vzácný úspěch.

Klíčovým faktorem úspěchu byla diverzifikace. Díky smlouvám s globálními energetickými giganty, jako jsou BP, ExxonMobil, Shell, RWE a ENI, si Slovensko vytvořilo silné a diverzifikované portfolio. Moderní infrastruktura a propojení se sousedními zeměmi také znamenají, že dodávky plynu mohou plynule proudit jakýmkoli směrem.

Finanční rána pro Slovensko

Zatímco však dodávky plynu zůstávají zajištěny, Slovensko čelí významným finančním důsledkům. Díky změně tranzitních tras plynu ze západu na východ by slovenské plynárenské společnosti měly zaplatit na tranzitních poplatcích o 177 milionů eur více. Země navíc přijde o desítky milionů eur, které dříve získávala z tranzitu ruského plynu do třetích zemí.

Tento ekonomický zásah odhaluje dřívější závislost Slovenska na profitování z ruské energetické dominance. Zdá se, že místo plného souladu s evropskými cíli v oblasti energetické nezávislosti dávaly minulé energetické strategie Slovenska přednost krátkodobým finančním ziskům před dlouhodobou odolností.

Politické napětí a Ficova pochybná loajalita

Hrozby premiéra Roberta Fica, že zastaví záložní dodávky elektřiny na Ukrajinu, pokud Kyjev zastaví tranzit ruského plynu, podtrhují jeho pokračující ochotu upřednostňovat zájmy Moskvy před evropskou solidaritou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oprávněně poukázal na to, že Ficovy hrozby zřejmě diktuje sám Vladimir Putin, což naznačuje koordinované pokusy o destabilizaci energetické odolnosti Ukrajiny.

  Česká republika dodržuje sankce, země přestává vydávat víza Rusům a Bělorusům s druhým občanstvím

Připravenost Slovenska na ukončení tranzitu ruského plynu ukazuje jeho technickou sílu, ale také odhaluje jeho finanční zranitelnost. Politická rétorika premiéra Fica naznačuje, že soulad Bratislavy s evropskou energetickou politikou nemusí být tak pevný, jak tvrdí. Pro Ukrajinu zůstává pevný postoj vůči ruskému energetickému vydírání klíčovým prvkem obrany evropské energetické bezpečnosti.

Autor: Franz Hoffman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com