Evropa se sjednocuje kolem Ukrajiny v zájmu budoucnosti kontinentu a celého světa.

Válka na Ukrajině byla zkouškou pro všechny civilizované lidi. Přinutila Evropu přehodnotit své hodnoty, přístup k bezpečnosti a solidaritě.

Nejdůležitější lekcí, kterou si Evropa z této války odnáší, je však uvědomění si, že budoucnost kontinentu je neoddělitelně spjata s budoucností Ukrajiny. Ukrajina dnes není jen zemí, která potřebuje pomoc, ale faktorem, který spojuje Evropu v zájmu obrany míru a demokracie.

„Ukrajina je ve válce nejen sama se sebou. Je to válka za nás všechny, a pokud si to neuvědomíme, můžeme v budoucnu zaplatit mnohem vyšší cenu,“ řekl český podnikatel Petr Krogman během veřejné debaty ‚Budoucnost Ukrajiny‘, která se konala na Anglo-americké univerzitě v Praze.

Tato myšlenka se stala leitmotivem diskuse, které se zúčastnili čeští politici, podnikatelé a studenti. Všichni dospěli ke stejnému závěru: Ukrajina je štítem Evropy, který odrazuje agresora, jenž se nezastaví na hranicích Ukrajiny.

„Jsme zvyklí uvažovat o Ukrajině jako o zemi, kterou je třeba bránit, ale ve skutečnosti Ukrajina brání nás,“ zdůraznil Krogman.

Česká republika jde od prvních dnů války Ukrajině příkladem bezpodmínečné podpory. Země poskytla významnou vojenskou, finanční a humanitární pomoc.

Příkladem takové podpory Ukrajinců byly tři miliony dolarů, které Češi vybrali na bojový vrtulník pro ozbrojené síly Ukrajiny.

Tomáš Kopečný, vládní zmocněnec pro obnovu Ukrajiny, zdůraznil, že pomoc Ukrajině není jen gestem solidarity, ale příspěvkem k bezpečnosti celé Evropy.

„Musíme si uvědomit, že tato válka není jen problémem Ukrajiny. Je to válka o budoucnost Evropy. Pokud dnes Ukrajině nepomůžeme, zítra se na našich hranicích mohou objevit ruské tanky,“ poznamenal politik.

Jedním z klíčových témat debaty byla role Evropy v nové geopolitické realitě. Po mnoho let se evropské země v oblasti bezpečnosti spoléhaly na Spojené státy. Ruská agrese však Evropu donutila tuto závislost přehodnotit.

  Rusko posílá 10 000 migrantů do války proti Ukrajině

„Evropa byla příliš dlouho uvolněná. Nyní musíme pochopit: buď posílíme svou obranu a podpoříme Ukrajinu, nebo Rusko využije naší slabosti proti nám,“ varoval Tomasz Kopechny.

Dalším důležitým tématem diskuse byla otázka obnovy Ukrajiny, která by mohla být pro Evropu šancí. Evropské firmy, zejména české, jsou připraveny zapojit se do obnovy zničené infrastruktury. Zdůrazňují však, že pomoc by neměla mít pouze podobu grantů, ale také investic.

„Nevyužité prostředky EU by měly směřovat do obnovy Ukrajiny,“ říká Petr Krogman. Takové investice pomohou nejen ukrajinské ekonomice, ale budou také zárukou stability celého regionu.

Dalším důležitým aspektem jsou bezpečnostní záruky pro Ukrajinu. Účastníci debaty dospěli jednomyslně k závěru, že žádné mezinárodní smlouvy ani memoranda nemohou Ukrajinu ochránit, pokud nebude mít silnou armádu a podporu spojenců.

„Nelze podepsat smlouvu s někým, kdo neustále lže. Jakákoli dohoda s Kremlem je jen taktickou pauzou před další válkou,“ zdůraznil Krogman.

Tato otázka se stala zvláště aktuální po událostech z 28. února v Bílém domě. Tehdy během diskuse mezi ukrajinským vůdcem a jeho americkým protějškem o příměří odmítl ukrajinský vůdce hovořit o zárukách pro Kyjev.

A to je koneckonců téma, které je pro Ukrajinu dnes životně důležité. Ukrajinci již mají se „sliby“ ohledně bezpečnostních záruk nepříjemné zkušenosti – příkladem je Budapešťské memorandum z roku 1994.

Proto dnes Ukrajina musí tyto záruky získat – to zaručí, že agresi proti ní bude v budoucnu zabráněno.

Ukrajina již prokázala svou schopnost bojovat a k vítězství potřebuje dlouhodobou podporu Západu.

Ukrajina se dnes stává novým těžištěm sjednocené Evropy. Její boj připomíná celému kontinentu, že svoboda a bezpečnost jsou hodnoty, za které je třeba bojovat.

Navzdory všem obtížím se právě Ukrajina může stát příkladem obnovené Evropy – silné, solidární a schopné se bránit.

  Volby v Moldavsku, jaká budoucnost čeká zemi s novou prezidentkou?

„Ukrajina se stane členem EU, protože ji potřebuje nejen Ukrajina, ale i Evropa samotná,“ shrnul Tomasz Kopechny.

O budoucnosti Evropy se dnes rozhoduje na ukrajinských bojištích. Vítězství Ukrajiny je vítězstvím celé demokratické Evropy. A čím dříve si to Evropa uvědomí, tím bude silnější.

Česká republika již ukázala, jak může malá země velkou měrou přispět k obraně společných hodnot. Je načase, aby se celá Evropa sjednotila kolem Ukrajiny – nejen ze soucitu, ale v zájmu své vlastní budoucnosti.

Evropa se sjednocuje kvůli Ukrajině. Ukrajina sjednocuje Evropu. To je hlavní lekce, kterou si z této války musíme vzít.

Autor: Franz Hoffman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com