Škoda na životním prostředí v souvislosti s páteční havárií cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou je odhadem sto milionů korun. Dalších přibližně 75 milionů korun je škoda na infrastruktuře, 50 milionů korun na vlakové soupravě, řekl dnes ČTK mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Celková škoda tak stoupla na 225 milionů korun. Nezahrnuje náklad, který cisterny vezly. Škodu, která firmě DEZA požárem vznikla, ČTK zjišťuje.
Vagóny vykolejily v pátek kolem poledne, když se od soupravy odpojila při průjezdu návěstidlem a kolejovou výhybkou lokomotiva. Nikdo nebyl zraněn.
Hasiči přečerpávají benzen, likvidaci požáru cisteren ještě nehlásili
Hasiči stále neohlásili likvidaci ani lokalizaci požáru cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, důvodem je vysoce těkavá toxická látka, která v poškozených cisternách po páteční nehodě zůstává. Hasiči dnes pokračují v přečerpávání benzenu, pak musejí řešit odstranění ohořelých vagónů z kolejiště. Zasahovat budou ještě několik dní, po odtažení havarovaných cisteren se bude moci začít se sanací, řekla dnes ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová. Dnes v Hustopečích zasahuje stovka hasičů ze 17 jednotek.
„Likvidace ani lokalizace požáru dosud nebyla ohlášena, důvodem je pohyb hasičů v tomto nebezpečném prostředí,“ uvedla mluvčí hasičů. Zdůraznila, že na místě stále existuje s ohledem na vlastnosti látky v poškozených cisternách například riziko výbuchu. Hasiči chemikálie s poškozených cisteren přečerpávali po celý víkend. „Dnes se bude v čerpání pokračovat, Musí se zlikvidovat i zbytky benzenu z velmi poškozených cisteren. Některé železniční cisterny se odvezou po kolejích, ty nejvíc poškozené se připraví na závěrečnou likvidaci,“ řekl novinářům mluvčí drážních hasičů Martin Kavka.
Hasiči budou na místě zasahovat ještě dlouho, přečerpání toxické látky je jen jedním z kroků. „Vagóny, které tam zbydou, budeme muset sundat z železničního svršku, posunout pryč a odstranit je, aby se mohla řešit půda a okolní vodní toky a začít sanovat,“ doplnila mluvčí hasičů. Hasičům při práci pomáhá i speciální hasicí robot ze Slovenska, využívají také drony pro mapování místa – díky zobrazovacím metodám vidí hladiny benzenu, který zůstal v cisternách.
Zásah hasičů komplikují bezpečnostní podmínky, které musejí při práci s vysoce těkavou látkou dodržovat – pracují v protichemických speciálních oblecích a dýchací technice, vše se musí po jejich zásahu znovu dekontaminovat. „Benzen se tam stále nachází, i v těch otevřených prasklých cisternách. Řeší se také, jakým způsobem se do některých poškozených cisteren dostaneme, abychom látku přečerpali. Některé z nich leží na boku a uvnitř tato látka stále je,“ doplnila Balážová.
Hasiči v pravidelných intervalech měří ovzduší, odebírají vzorky z vodních toků. Z preventivních důvodů také zabezpečili přilehlé rybníky pneumatickými ucpávkami proti případnému úniku chemikálie, blízký potok chrání sorpčními hady. Znečištěnou vodu odváží specializovaná firma, své kroky hasiči konzultují s orgány životního prostředí a s Povodím Moravy.
„Nebyly zaznamenány zvýšené limity znečištění ovzduší v obytné části obce Hustopeče nad Bečvou ani v sousedících obcích. Monitoring ovzduší probíhá pravidelně,“ informoval městys Hustopeče nad Bečvou na svých stránkách. Obec doplnila, že v neděli byl na místo zásahu povolán hydrogeolog, který provedl základní zhodnocení a navržení rozsahu dekontaminace půdy. Informace o zásahu a doporučení ohledně omezeného větrání a pohybu venku mají na svých stránkách i další obce ,a to i v sousedním Zlínském kraji.