Na radnicích se nyní hromadně spojují do koalic ANO a ODS. Znamená to ukončení dvacetiletého růstu drobných místních hnutí a partají.
Za druhé kolo místních voleb se označuje skládání koalic na radnicích. Do konce minulého týdne získalo Babišovo hnutí 33 míst starostů v okresních městech a zapsalo si tak nejlepší výsledek ze všech stran od triumfu ODS v roce 2006. V dalších osmnácti městech získalo alespoň místa v radě a ve stejném počtu sídel okresů vyšlo naprázdno. Žádná dohoda dosud nevznikla v Praze, Jihlavě a Hodoníně.
O fiasku ANO není možné mluvit ani s nadsázkou. Navíc je zřejmé, že se ANO spojuje především s ODS, což je krajně nepříznivá zpráva pro další přežití malých politických stran a hnutí. Jako před lety dominovalo české politice duo ČSSD a ODS, může to být nyní ANO a ODS.
Analytik Masarykovy demokratické akademie Lukáš Jelínek se pozastavil nad tím, že opoziční šéf Andrej Babiš a další politici ANO vyhlásili také komunální volby za referendum o vládě. Proti tomu lídři ODS a celé koalice Spolu varovali, že hlasem pro Babiše volič podpoří ruského prezidenta Putina. Po vysypání uren se obraz změnil a nesmiřitelní soupeři měli k sobě najednou blízko. „V komunálu prý nelze na partajní špičky dát, jejich vztahy se obcí netýkají a programové rozdíly na centrální úrovni nejsou ve městech zajímavé,“ pranýřoval analytik Jelínek v Českém rozhlase přízemní pragmatismus komunálních politiků.
Voliči by možná odsunuli ANO za okraj také na radnicích, přesto Babišovo hnutí ve městech uspělo, protože jeho kandidáti dohodli koalice s politiky ODS a dalších středopravých stran.
Bilance ANO v komunálních volbách byla impozantní. Opoziční roli ve velké politice dokázalo zúročit tím, že získalo nejvíc hlasů ve 43 okresních městech. Ve dvaatřiceti z nich proměnilo výhodu v křeslo primátora či starosty, v Plzni se stal Roman Zarzycký primátorem, i když jeho kandidátka těsně prohrála.
Největší úspěchy slavili Babišovi kandidáti na českém venkově, konkrétně ovládnutím Teplic, Mladé Boleslavi, Českého Krumlova, Jindřichova Hradce, Písku, Domažlic, Chebu, Litoměřic a Loun. Na Moravě se k tomu nově přidala Břeclav, Vyškov, Znojmo, Kroměříž a Bruntál. V sedmnácti případech získá Babišův starosta křeslo díky hlasům zastupitelů z ODS.
Ovšem ani občanští demokraté si nemohou stěžovat. Prezident Miloš Zeman upozornil, že v souboji s ANO prohráli, omluvil však poražené tím, že „Češi zákonitě vyvažují mezi vládními stranami a opozicí“.
Díky pragmatickému vyjednávání ovšem ODS získá minimálně 14 starostů, jen o tři méně, než měla dosud. V Kutné Hoře, Rakovníku, Havlíčkově Brodě, Blansku a Uherském Hradišti si pojistila pozici starosty, i když tam prohrála s ANO. Přesto se Babišův člověk spokojil s pozicí náměstka zkušenějšího pravicového kolegy.
Malých je mi líto
Vyjednávání po komunálních volbách potvrdila, jak nezávislí a vlivní jsou v Česku komunální politici. Vyostřenou kampaní, ve které se střetly ANO a ODS či Spolu, zajistily republikové politické špičky příliv hlasů pro kandidátky obou rivalů. Po jejich sečtení se pak všichni snažili maximalizovat zisk v kontextu místních mocenských poměrů.
V Českých Budějovicích se rozhodl hejtman Martin Kuba (ODS) vyhnat Babišovce z radnice, kde vládli už osm let, v Olomouci zase primátor Miroslav Žbánek (ANO) definitivně ukončil éru občanských demokratů.
V Ostravě však Tomáš Macura (ANO) nadále spoléhá na vyzkoušené partnery z ODS, v Brně si občanští demokraté nedokážou představit městskou radu bez účasti ANO, se kterým v uplynulých letech nesmiřitelně bojovali.
ANO i ODS by nedosáhly tak dobrých výsledků, kdyby nedokázaly vyluxovat hlasy ve svém politickém okolí. Babišovi lidé se mohli opírat o bývalé voliče ČSSD a KSČM, kteří takřka úplně vyklidili pozice v zastupitelstvech. „Sociální demokracie mi je líto,“ potvrdil prezident Zeman, její bývalý šéf.
ODS měla úspěch při integraci místních sdružení a menších liberálních partají, jak svědčí příklad z Prahy. Kandidáti ze stran dosavadní magistrátní koalice složené z Pirátů, Prahy sobě, TOP 09, STAN a lidovců získali v nových volbách 38 mandátů, jen o jeden méně než před čtyřmi roky. Bohatě by to stačilo k obnovení vlády nad městem, kdyby devět z nich nezískali členové TOP 09 a KDU-ČSL, kteří kandidovali na společné listině s ODS. V důsledku to znamená, že občanští demokraté mají takřka jisté místo primátora, i když mají o čtyři zastupitele méně než minule. Obdobný efekt se ovšem dostavil jen v některých velkých městech a například ztrátě Teplic či Mladé Boleslavi nezabránil.
Strategie dvou velkých stran ukončila dvacetiletý vzestup občanských sdružení a iniciativ v místní politice. Jiného starostu než se stranickou knížkou ANO či ODS bude mít pouze 22 měst, vedle sociálních demokratů v Karviné či Náchodě a lidovce Jiřího Čunka ve Vsetíně jde o devatenáct místních stran a hnutí, o sedm méně než dosud.
Neotřesitelná dosud zůstává pozice Starostů pro Liberecký kraj v příslušném krajském městě, sdružení PRO Most, Volby pro Kladno, Našeho města Frýdek-Místek, Tábora 2020 a Strakonické veřejnosti. Ztráty utrpěla regionální sdružení hlavně ve středních a menších městech, jako jsou Cheb, Prachatice nebo Mělník.
Právě místní aktivisté nejvíc doplatili na venkovskou expanzi, kterou ANO podniklo s podporou ODS.
Zdroj: SZ