Americké tanky Abrams nahánějí Rusům hrůzu. Podle ruského bezpečnostního experta Ruslana Puchova by mohly představovat výrazné zhoršení situace pro ruskou armádu. Řekl to pro server MK.ru. Informuje o tom Echo24.cz
Podle Puchova, který je ředitelem Centra pro analýzu strategií a technologií, jsou tanky Abrams „nejlepší tanky na světě z hlediska bojového potenciálu“ a výrazně překonají jakýkoli ruský tank, který má Kreml k dispozici.
„Nyní ruské tanky používají ve své munici staré sovětské granáty. Jejich schopnosti jsou dostatečné k poražení tanků jako T-64, T-72 nebo T-80 na relativně krátkou vzdálenost. Ale zapojení západních tanků s výkonnými děly, moderními pancéřovými střelami a systémy řízení palby může vést k prudkému prodloužení vzdáleností tankových soubojů,“ řekl Puchov a dodal, že v takovém případě by se ruská armáda mohla ocitnout v nevýhodných podmínkách.
Analytik promluvil i o nedostatcích v ruském arzenálu protitankových střel. „Rusko nemá moderní protitankové raketové systémy třetí generace podobné javelinům. Naváděných střel typu Kornet je málo a většinu protitankových střel tvoří staré sovětské a již slabé Fagoty a Konkury,“ řekl Puchov a dále uvedl, že ruský obranný průmysl bude muset přitvrdit.
Ukrajina dostane i leopardy a challengery
Kromě 30 amerických tanků M1 Abrams se na Ukrajinu chystá i dodávka tanků Leopard 2. Ty v následujících měsících poskytne nejen Německo (14 kusů), které se dodávce původně zdráhalo, ale také Nizozemsko (18 kusů), Polsko (14 kusů), Norsko (8 kusů) nebo Kanada (4 kusy).
Německo sice s dodávkami čeká a tanky pošle až za zhruba tři měsíce, Velká Británie ale vůbec nelení a tanky typu Challenger už podle serveru The Sun na Ukrajině jsou. V půlce ledna tam měly přijít první čtyři, dalších osm se do rukou ukrajinské armády dostane během ledna.
Pomůže stovka spojeneckých tanků?
Rusko je však tankovou velmocí a disponuje několika tisíci tanky. Je tedy otázkou, jak moc na frontě pomůže zhruba stovka spojeneckých strojů. Této otázce se věnoval i Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Podle něj jsou tanky nezbytné k uskutečnění zvratu ve vývoji ve vývoji války, která se dostala na mrtvý bod a žádná ze stran nyní není schopna převzít operační iniciativu a vytlačit protivníka z jeho pozic.
„Nicméně ať už bude dodávka tanků na Ukrajinu jakákoliv, z hlediska kvantity bude poměr stále ve prospěch Ruska. Zda-li kvalita západní technologie bude schopna tento poměr zvrátit či alespoň zmírnit, však ukáže až čas,“ uvedl Petráš.