Ruská válka proti Ukrajině je urážkou kolektivního svědomí mezinárodního společenství. Na začátku dnešního zasedání Valného shromáždění OSN to řekl generální tajemník této organizace António Guterres. Podle něj ruská invaze porušuje hodnoty, na kterých je postavené mezinárodní společenství, i Chartu OSN, píše agentura AFP. Odsoudil také pohrůžky použitím jaderných zbraní ze strany Ruska.
Valné shromáždění dnes a ve čtvrtek debatuje o ruské invazi na Ukrajině a mělo by také hlasovat o rezoluci ke konfliktu. V rozpravě vystoupí i český ministr zahraničí Jan Lipavský.
„První výročí invaze Ukrajiny ze strany Ruska představuje temný milník jak pro ukrajinský lid tak pro mezinárodní společenství. Tato invaze je urážkou našeho kolektivního svědomí,“ uvedl generální tajemník OSN. Podle něj existuje jasné nebezpečí dalšího vyhrocení konfliktu. V tomto smyslu Guterres mluvil o pohrůžkách mezi řádky, které vysílá Rusko ohledně použití jaderných zbraní, či o vojenských operacích u jaderných elektráren.
K podpoře Ukrajiny a také mezinárodního práva vyzval státy šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. „Volba je jasná – buď se podporuje Charta OSN, nebo ti, kteří ji porušují,“ prohlásil. Rusko navíc obvinil z masových únosů ukrajinských dětí, které označil za genocidu.
Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja ve svém vystoupení uvedl, že západní státy jsou ochotné zatáhnout do války celý svět jen proto, aby uštědřily porážku Rusku. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který vystoupil po ruském zástupci, zase řekl, že „nelegální válka“ na Ukrajině není otázkou střetu mezi Západem a Ruskem, ale týká se celého světa.
Zástupci členských států by ve čtvrtek měli hlasovat o rezoluci, která vyjadřuje podporu ukrajinské územní celistvosti, požaduje okamžitý odchod ruské armády z ukrajinského území a vyzývá k zastavení bojů. Návrh rezoluce také vyzývá ke stíhání pachatelů válečných zločinů na Ukrajině na národní i mezinárodní úrovni. Možnost vytvoření speciálního mezinárodního tribunálu ale nezmiňuje.
Valné shromáždění schválilo k ruské invazi již tři rezoluce, které získaly většinu nejméně 140 hlasů. Pět států, mezi kterými bylo Rusko, Bělorusko, KLDR či Sýrie, soustavně hlasují proti. Zhruba 40 států se hlasování v minulosti zdrželo.