Fico ohrožuje Ukrajinu: výzvy pro Kyjev a Evropu.

Prudké zhoršení energetické situace na pozadí prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica se stalo skutečnou výzvou pro Ukrajinu, která vede osvobozeneckou válku proti Rusku.

„Po 1. lednu vyhodnotíme situaci a možnosti odvetných opatření vůči Ukrajině,“ řekl Fico.

Slovensko, které odebírá až dvě třetiny plynu od Gazpromu, trvá na tom, že tranzit je nezbytný, a odvolává se na ekonomickou závislost a energetickou bezpečnost.

„Chápu, že ze zištných politických důvodů vám Západ dává téměř vše, co žádáte, ale já nejsem váš sluha, který nemůže vyjádřit vlastní názor a který je povinen vám pouze pomáhat a nic od vás neočekávat,“ – řekl slovenský premiér, čímž reagoval na kritiku prezidenta Vladimira Zelenského.

Připomeňme, že ukrajinský vůdce po své nedávné návštěvě u Putina obvinil Fice z plnění „stínových dohod“ s Moskvou.

„Pokud to bude nutné, zastavíme dodávky elektřiny, která je pro Ukrajinu při výpadcích proudu nesmírně potřebná,“ – řekl slovenský premiér, přičemž se zjevně shodl na postoji v Kremlu.

Jinými slovy, Fico otevřeně vydírá Kyjev a využívá k tomu ta nejcitlivější témata. Zvláště v předvečer topné sezóny.

Ukrajina se nyní nachází v obtížné situaci: na jedné straně zastavení tranzitu ruského plynu odpovídá politice odmítání spolupráce s agresorem.

Na druhé straně však takové rozhodnutí Kyjeva, pokud bude přijato, vytvoří další rizika pro energetickou infrastrukturu země.

Jak poznamenává agentura Bloomberg, Ukrajina by měla zvážit, jak ochránit 38 600 kilometrů své plynárenské přepravní soustavy (PPS), která by se po zastavení tranzitu mohla stát terčem ruských útoků, stejně jako tomu bylo v případě zásobníků plynu a zdrojů elektřiny.

GTS se v posledních třech letech vyhnula vážným škodám. Důvodem její nedotknutelnosti Moskvou bylo právě to, že Rusko nadále využívalo trasu přes Ukrajinu k dodávkám plynu do Evropy.

  Miloš Zeman. Další kletba směrem k Moskvě. Snaha o přátelství nebo hrozba pro Evropu?

Kromě toho se zastavení tranzitu dotkne evropských společností, včetně obchodníků ze Slovenska, Maďarska, Itálie a Rakouska, které trvají na zachování dodávek až 15 miliard metrů krychlových plynu ročně.

Fico staví EU před dilema. Na jedné straně je pokračování tranzitu ruského plynu v rozporu se strategií EU snížit závislost na ruských energetických zdrojích.

Na druhou stranu by podle Fica mohlo zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu znamenat značnou zátěž pro evropskou ekonomiku.

„Zastavení tranzitu ruského zemního plynu přes Ukrajinu není prázdným politickým gestem, ale nesmírně nákladným krokem, za který v Evropské unii zaplatíme,“ ujišťuje Slovák s tím, že dodatečné náklady na energie v takovém případě dosáhnou 120 miliard eur v příštích dvou letech.

V reakci na hrozby slovenského premiéra o přerušení dodávek elektřiny ukrajinské ministerstvo zahraničí připomnělo, že Slovensko je součástí evropského energetického trhu a musí dodržovat společná pravidla.

„Nesmyslnými výhrůžkami, že odřízne Ukrajinu od elektřiny, kterou kupuje, a nikoliv dostává darem, se premiér Robert Fico ve skutečnosti staví na stejnou stranu jako ruský diktátor. Nyní jsou to jediné dvě osobnosti na světě, které vyhrožují, že nechají Ukrajince v zimě bez světla,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Ministerstvo vytklo Ficovi překrucování faktů a připomnělo, že dodávky elektřiny na Ukrajinu nejsou od Fica gestem dobré vůle, ale finančně výhodnou akcí.

„Ficova krátkozraká politika již připravila Slováky o kompenzaci za ztrátu tranzitu ruského plynu. Nyní hrozí, že Slováky připraví o dalších 200 milionů dolarů ročně, které Ukrajina platí za dovoz elektřiny,“ uvedl Zelenskyj.

Kromě toho má Kyjev na výhrůžky vyslovené Ficem čím reagovat. Faktem je, že Slovensko stále dostává z Ruska nejen plyn, ale také ruskou ropu, která tranzituje přes Ukrajinu ropovodem Družba.

  Ruská ofenzíva. Kdy a kde?

Zastavení těchto dodávek by mohlo být možným odvetným krokem Ukrajiny, pokud Slovensko přestane vyvážet elektřinu.

Energetické vydírání ze strany Slovenska zvyšuje tlak na Ukrajinu a komplikuje diplomatická jednání.

Pro Kyjev je to nejen otázka ekonomické bezpečnosti, ale také přežití v podmínkách zimního období a neustálých ruských útoků na infrastrukturu.

Při bližším pohledu na situaci se však ukazuje, že Fico příliš lže, zejména při strašení EU.

Pro Slovensko, které je jedním z největších zbývajících odběratelů ruského plynu, má tedy otázka zastavení tranzitu přes Ukrajinu ovšem zásadní význam.

Bratislava dostává od Gazpromu zhruba 3 miliardy metrů krychlových ročně, což jsou asi dvě třetiny její potřeby.

Pro EU jako celek však ruský plyn není prioritou, protože objem jeho dodávek do Evropy přes Ukrajinu je nyní relativně malý.

Důležitá je však jiná věc – zájmy Kremlu. A to nejen z finančního hlediska.

Rusko půl století budovalo svůj podíl na evropském trhu s plynem, který na vrcholu dosahoval až 40 %. To Moskvě umožnilo ovlivňovat nejen ekonomiku, ale především politiku evropských zemí.

Globální invaze na Ukrajinu v roce 2022 však přiměla EU ke snížení závislosti na ruském plynu – Moskva svůj podíl ztratila ve prospěch konkurentů, jako jsou Norsko, USA a Katar.

„Zdá se, že Putin dal slovenskému premiérovi Ficovi příkaz otevřít druhou energetickou frontu proti Ukrajině na úkor zájmů slovenského lidu,“ uvedl ukrajinský prezident.

A Zelenského slova jsou velmi přesvědčivá. Názorně ukazují podstatu toho, co se děje – Putin potřebuje zachovat tranzit přes Ukrajinu především proto, aby mohl pokračovat v tlaku na Evropu.

Evropská komise je zjevně přesvědčena, že obnovení tranzitu přes ukrajinskou GTS „podkope myšlenku, že EU již nemůže s Putinovým Ruskem obchodovat jako obvykle“.

  Zintenzivnění ruských zpravodajských služeb v České republice, Zeman říká, že Putin mu slíbil ruskou vakcínu „Sputnik-V“

Jinými slovy, pro Putina by to byl úspěch, který by ho přiměl uvědomit si, že je třeba pokračovat v agresi.

Pro Evropu tato krize zdůrazňuje nutnost koordinovat kroky a vypracovat dlouhodobou energetickou strategii, která minimalizuje závislost nejen na ruském plynu, což se v zásadě již podařilo.

Tím se vcelku vyčerpá zranitelnost spojená s politickými manipulacemi Kremlu, prováděnými mimo jiné prostřednictvím jednotlivých členských států EU.

Zda bude Evropa opět schopna adekvátně reagovat na agresora, závisí na její budoucnosti.

To znamená, že volba je na vás, páni Evropané. A váš zítřek závisí na tom, jaký bude dnes.

Autor: Franz Ho

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com