Počet nových případů covidu-19 v ČR se třetí den drží nad stovkou

Počet nových případů nemoci covid-19 v České republice se třetí den po sobě drží nad stovkou. Za čtvrtek jich přibylo 105, dosud hygienici potvrdili 12.919 nakažených. Vyléčilo se 8128 z nich, 352 lidí zemřelo. Ve většině okresů v Česku se nově nakažení neobjevují, ohniska nemoci zůstávají v Moravskoslezském kraji a na Kutnohorsku. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Proti středě mírně klesl počet aktuálně nemocných na 4439. Většina z nich má mírný průběh onemocnění. V nemocnici je s koronavirem 141 pacientů, ve vážném stavu je 12 z nich.

Pod stovkou byl denní přírůstek nakažených ve dvou dnech minulého prodlouženého víkendu, v minulém týdnu kvůli ohnisku nákazy na Karvinsku většinou přesahoval stovku. Množství odhalených případů souvisí s počtem testů v daném dni. Testovaných po poklesu pod 2000 v neděli a v pondělí bylo v úterý a ve středu mezi čtyřmi a pěti tisíci. Počet testů za čtvrtek ministerstvo zveřejní dnes vpodvečer.

Na Karvinsku, které je nyní nemocí nejvíce zasažené, za uplynulý týden zaznamenali zhruba 115 nových případů na 100.000 obyvatel. Číslo zde v posledních dnech klesá. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými.

O koronaviru na Karvinsku ve čtvrtek debatovali poslanci na mimořádné schůzi. Opozice poukazovala na to, že lidé zde musejí na testování a výsledky testů čekat i několik dní, zpochybňovala fungování takzvané chytré karantény, která má usnadnit hledání možných nakažených. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že situace na Karvinsku se uklidňuje a nákaza se tam nekontrolovaně nešířila.

Na sousedním Frýdecko-Místecku, kde kvůli nákaze přerušila provoz společnost DEVA, je za posledních sedm dní zhruba 34 nových případů na 100.000 obyvatel. Na Ostravsku je to 18, na Kutnohorsku 46 a na Jihlavsku zhruba 11 nově nemocných na 100.000 obyvatel. Na Kutnohorsku je ohnisko covidu-19 v Církvici, na Jihlavsku ve Větrném Jeníkově, kde už se ale nárůst počtu nemocných téměř zastavil.

  V neděli přibylo 147 případů covidu, reprodukční číslo je nejvyšší od října

Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v Moravskoslezském, kde dosud odhalili 3590 případů koronaviru. V Praze je to 2636 případů, naproti tomu v Jihočeském kraji jen 208. S covidem-19 nejvíc lidí zemřelo v Praze, úmrtí tam bylo 109. Nejméně zemřelých evidují ve Zlínském kraji, byla tam tři.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com