Zemřel generál Václav Kuchynka, hrdina z východní fronty

Ve věku 95 let zemřel válečný veterán Václav Kuchynka, bojovník z východní fronty a místopředseda Československé obce legionářské. Informoval o tom ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Kuchynka se za druhé světové války zúčastnil například karpatsko-dukelské operace nebo osvobozování Československa. V roce 2017 ho prezident Miloš Zeman povýšil do hodnosti brigádního generála.

„Včera (v úterý) večer zemřel ve věku 95 let brigádní generál ve výslužbě Václav Kuchynka, veterán bojů na východní frontě a místopředseda Československé obce legionářské. Čest jeho památce!“ napsal Metnar na Twitteru.

Ministerstvo obrany na svém webu s odkazem na projekt Paměť národa uvedlo, že se Kuchynka narodil 13. září 1925 v malé vesničce Český Závidov u východní hranice tehdy polské západní Volyně do zemědělské rodiny. Za nacistické okupace této oblasti se Kuchynka podílel na činnosti závidovské odnože odbojové organizace volyňských Čechů Blaník.

Na jaře 1944 vstoupil do 1. československého armádního sboru. Podle Viktora Šinkovce, vedoucího Projektu péče o válečné veterány, absolvoval náročný výcvik parašutisty. „Kvůli malárii ale musel opustit rotu zvláštního určení, která ho připravovala k diverzním úkolům, a křest ohněm tak prodělal během bojů na Dukle v řadách 3. československé pěší brigády u obcí Machnowka a Wrocanka,“ uvedl Šinkovec.

Kuchynka se podle Československé obce legionářské jako radista účastnil celého karpatsko-dukelského tažení i následného osvobozování Československa. Během války byl několikrát lehce raněn.

Po válce se usadil v obci Polepy na Litoměřicku. Po roce 1989 aktivně působil v Československé obci legionářské a v Českém svazu bojovníků za svobodu. Obdržel řadu vysokých vojenských vyznamenání.

Poslední rok Kuchynka pobýval v domově pro válečné veterány v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Pohřeb bude s vojenskými poctami v rodinném kruhu v pondělí v Litoměřicích. 

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz

  Pohyb mezi okresy - VZORY: Související dokumenty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com