Pelosiová: Demokraté počítají s novou ústavní žalobou na Trumpa

irozhlas.cz

Pokud nebude americký prezident Donald Trump odvolán na základě 25. dodatku americké ústavy, demokraté spustí ve Sněmovně reprezentantů proces nové ústavní žaloby (impeachmentu) proti dosluhují hlavě státu. V dopise svým spolustraníkům to v neděli napsala šéfka dolní komory Kongresu Nancy Pelosiová. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Snahu odvolat dosluhující prezidenta z funkce spustil středeční útok jeho příznivců na Kapitol, který si vyžádal pět obětí a několik desítek zraněných.

Pelosiová chce dnes nechat hlasovat ve Sněmovně reprezentantů o rezoluci vyzývající Pence a kabinet, aby využili 25. dodatku ústavy a iniciovali Trumpovo sesazení. Pokud viceprezident nebude reagovat, demokraté přistoupí k ústavní žalobě. Trump by tak byl prvním americkým prezidentem, který dvakrát čelil impeachmentu.

Využít 25. ústavního dodatku může americký viceprezident, který musí mít na své straně většinu vlády. Po sesazení prezidenta by se právě on ujal úřadu hlavy státu.

Při impeachmentu se musí vyslovit obě kongresové komory: Sněmovna reprezentantů nejprve hlasuje o žalobě, k jejímuž schválení stačí prostá většina hlasů; o žalobě pak rozhoduje Senát, kde jsou pro odsouzení či odvolání hlavy státu zapotřebí hlasy nejméně dvou třetin přítomných senátorů.

V aktuální situaci je ve hře pouze zkrácení Trumpova mandátu maximálně o několik dní, neboť 20. ledna jej v Bílém domě vystřídá nově zvolený prezident Joe Biden.

Autor: ČTK

  Běloruská policie také v pondělí zadržela stovky lidí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *