Navalnyj je opět před soudem, hrozí mu trest za pomluvu

indianexpress.com

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj dnes opět stanul před soudem, kde čelí obžalobě z pomlouvání veterána druhé světové války. Navalnyj pokládá proces za politický. Ruská média očekávají, že prokuratura předloží návrh trestu. Ačkoli za pomluvy v případě usvědčení hrozí v Rusku až dva roky vězení, Navalného právník tvrdí, že v tomto případě odnětí svobody nepřipadá v úvahu, protože údajný trestný čin byl spáchán před změnou zákona, která u pomluvy zavedla postih v podobě vězení. Podle agentury Reuters ale není jasné, zda soud s tímto názorem souhlasí.

Nejvýznamnější kritik ruského prezidenta Vladimira Putina byl tento měsíc odsouzen ke dvěma rokům a osmi měsícům vězení poté, co mu soud změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný kvůli porušování podmínek trestu. Navalnyj toto obvinění označil za smyšlené. Západ věznění Putinova odpůrce odsuzuje a zvažuje další sankce proti Rusku.

Nyní je Navalnyj obžalován z pomlouvání veterána druhé světové válce, který loni v propagačním videu před celostátním referendem podporoval změny v ústavě. Ty umožňují Putinovi ucházet se o vrcholnou funkci i poté, co mu v roce 2024 vyprší jeho nynější prezidentský mandát. Navalnyj označil lidi vystupující ve videu za zrádce a zkorumpované lokaje režimu. Tvrdí také, že úřady zneužily paragraf o pomluvě, aby pošpinily jeho pověst.

Veteráni druhé světové války, které Moskva označuje za Velkou vlasteneckou válku, jsou velkou většinou Rusů uctíváni a kritika na jejich adresu je považována za společensky nepřijatelnou a urážlivou, upozornil Reuters. Mírnější tresty za pomluvu počítají s pokutou či veřejně prospěšnými pracemi.

Navalného uvěznění vyvolalo v Rusku celostátní protesty, při kterých policie zadržela tisíce osob. Opozičníkovi spolupracovníci se nyní rozhodli do jara pozastavit velké demonstrace v ulicích. Minulou neděli lidé po celém Rusku zapalovali svíčky a rozsvěceli světla ve svých mobilech a záběry umísťovali na sociální sítě. Tuto formu protestu organizátoři zvolili, aby jeho účastníkům nehrozil postih.

  Média: Pence nehodlá využít ústavního dodatku k odvolání Trumpa

Navalnyj byl zadržen 17. ledna bezprostředně po návratu z Německa, kde se léčil z loňské otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Otravu Navalnyj připisuje osobně Putinovi a ruské tajné službě FSB. Kreml všechna obvinění odmítá a zpochybňuje i to, zda Navalnyj byl vůbec otráven.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *