Počet úmrtí překročil 19.000, nových případů opět přes 10.000

V Česku počet zemřelých s onemocněním covid-19 přesáhl 19.000, ministerstvo zdravotnictví jich k dnešnímu ránu eviduje 19.097. Denní nárůst potvrzených případů koronaviru se čtvrtý den drží nad 10.000, v pátek testy odhalily 11.192 nakažených. Je to zhruba o 2400 více než ve stejný den v minulém týdnu. V nemocnicích je stále více než 6300 lidí. Ve vážném stavu zůstává čtvrtý den po sobě přes 1200 lidí, což jsou rekordní počty za dobu epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo stouplo na 1,19, skóre PES činí 75 bodů.

Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku nákaza koronavirem prokázala u téměř 1,146 milionu lidí, počet vyléčených přesáhl 1,012 milionu. Aktuálně se s nákazou potýká 115.130 lidí, jejich počet v posledních dnech roste.

Většina pozitivně testovaných má mírný průběh onemocnění. Léčbu v nemocnicích vyžadovalo v pátek 6366 nakažených, asi o 120 méně než předchozí den. V těžkém stavu bylo 1290 pacientů, o dva méně. Nemocnice jsou v poslední době na hraně svých kapacit, mnohé řeší nedostatek lůžek, přístrojů i personálu. Podle dat ministerstva je na jednotkách JIP a ARO volných aktuálně 13 procent všech lůžek, pro covidové pacienty je připraveno asi 150 z nich. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou jinak určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti. Standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené k dispozici asi 800.

Epidemie podle odborníků sílí kvůli britské mutaci, která je podle nich nakažlivější. V Česku v tomto týdnu přibylo do pátku zhruba o 10.000 potvrzených případů více než ve stejném období v minulém týdnu. V pondělí laboratoře evidovaly téměř 8900 nových případů, v úterý asi 12.600, ve středu necelých 11.000, ve čtvrtek zhruba 11.700 a v pátek téměř 11.200.

  Rakušan se dohodl s Michalikem, že vyřeší potenciální střet zájmů

V posledních dnech stoupá i počet zemřelých s onemocněním covid-19, na čtvrtek zatím připadá 154 úmrtí s koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za jeden den od poloviny ledna. Za pátek má ministerstvo nahlášeno zatím 91 úmrtí. Údaje z posledních dní ale obvykle při dalších aktualizacích stoupají.

Nejvíce rozšířený zůstává koronavirus na Tachovsku, kde za uplynulých sedm dní evidují 1242 nově nakažených na 100.000 obyvatel. Následuje Sokolovsko s 1159 případy. Dále se situace zhoršila na Rokycansku, kde připadá na 100.000 obyvatel 1011 pozitivních za poslední týden, a Klatovsku s 1002 nakaženými. Těsně nad 1000 nakažených je za poslední týden na 100.000 obyvatel také na Trutnovsku. Na chebsku se situace zlepšila, v přepočtu tam evidují kolem 900 nakažených.

V okresech Cheb, Sokolov a Trutnov platí od minulého pátku přísné omezení volného pohybu, o uzavření Tachovska se podle vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) také uvažovalo. O víkendu bude ministr dál jednat s epidemiology a klinickou skupinou o dalších opatření. Pokud by se zavíraly některé další okresy, dozví se to podle ministra nejdříve hejtmani a starostové okresních měst. V pátek žádný konkrétní region na mysli neměl.

Od 27. prosince, kdy se desetimilionovém Česku proti covidu očkuje, dostalo obě potřebné dávky vakcíny 204.795 lidí. Zdravotníci podali přes 538.000 dávek, z toho asi 93 procent těchto vakcín bylo od společností Pfizer/BioNTech, od firmy Moderna pocházelo zhruba pět procent aplikovaných dávek a od AstraZenecy zatím 1,5 procenta dávek. Za pátek ministerstvo eviduje 15.268 očkování, druhou dávku dostalo 5822 lidí.

Reprodukční číslo stouplo na 1,19, skóre PES činí 75 bodů

Reprodukční číslo, které ukazuje kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo na 1,19. Vyšší je i průměrný počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za poslední dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Naopak podíl hospitalizovaných, u nichž se nákaza koronavirem projevila až v nemocnici, se snížil. Aktuální skóre protiepidemického systému PES tak na základě těchto čtyř ukazatelů činí 75 bodů ze sta, je tak těsně ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

  Tento týden bude nejteplejší a nejdeštivější do půlky července

V Česku se indexem PES řídila opatření proti šíření epidemie koronaviru. Na konci ledna ale ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že index už není pro určování restrikcí relevantní, klíčové je podle něj uvolnit kapacity přetížených nemocnic, zvláště na jednotkách intenzivní péče.

V předchozích šesti dnech byl index podle revidovaných čísel v nejpřísnějším pátém stupni, ve čtvrtek a v pátek na 80 bodech, což byla nejvyšší hodnota od 13. ledna. Za snížením o pět bodů je pokles podílu hospitalizací pod 45 procent. Změny ostatních parametrů na hodnotu indexu vliv neměly.

Další vývoj epidemie ukazuje mimo jiné reprodukční číslo. Pokud je větší než jedna, epidemie zrychluje. Nad touto hodnotou se drží až na jednu výjimku od začátku února. Pokud se dostane pod tuto hranici, znamená to, že epidemie zpomaluje. V posledních dnech ale číslo pozvolna roste, k dnešku se zvýšilo na 1,19 z pátečních 1,15.

V Česku platí od 27. prosince opatření pro nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti PES.
Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com