Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády

Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu, informovala agentura Ria Novosti. Protestující hlasitě skandovali a žádali Pašinjanovu rezignaci, poté místo opustili.

Do budovy se podle agentury Interfax podařilo dostat několika desítkám demonstrantů.

Protest organizovaný mládežnickým spolkem jedné z opozičních stran se odehrál v hale v přízemí, kde jsou kanceláře několika ministerstev. Protestující vyzývali jejich zaměstnance, aby se odmítli účastnit schůze Pašinjanových příznivců.

„Chceme Pašinjanovu rezignaci. Svojí akcí jsme ukázali, že pro nás neexistují zavřené dveře a že se můžeme dostat do libovolné vládní budovy,“ řekl podle Interfaxu jeden z účastníků.

Dnes večer místního času se má v Jerevanu konat pravidelná demonstrace opozice požadující premiérovo odstoupení.

Pašinjan čelí výzvám k rezignaci kvůli porážce v loňské krátké válce o Náhorní Karabach. Kritici ho obviňují, že se dopustil vlastizrady, když podepsal dohodu s Ázerbájdžánem, která znamenala nejen klid zbraní, ale také postoupení části sporného území. Arménské armádě tehdy hrozil debakl, a tak požádala šéfa vlády, aby přijal podmínky příměří sjednané ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které pro Jerevan znamenaly značné územní ztráty.

Arménská armáda 25. února Pašinjana vyzvala, aby i s celou vládou odstoupil. Požadavek podpořila opozice, sám Pašinjan snahu označil za vojenský převrat, odstoupit odmítl a požádal prezidenta Armena Sarkisjana, aby odvolal náčelníka armádního generálního štábu. Prezident však Pašinjanův požadavek zamítl.

Autor: ČTK

  Západ USA se dusí v kouři, v příštích dnech se čekají bouřky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com