Bidenova vláda se prý neúspěšně pokusila navázat kontakt s KLDR

ct24.ceskatelevize.cz

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena se v únoru několika způsoby pokusila navázat kontakt se Severní Korejí, mimo jiné skrze severokorejskou misi při OSN. Pchjongjang na americké snahy však dosud nereagoval. S odvoláním na vysoce postaveného činitele Bidenovy administrativy o tom informovaly agentura Reuters a televize CNN.

„Abychom snížili riziko eskalace, oslovili jsme severokorejskou vládu prostřednictvím několika kanálů,“ sdělil CNN tento zdroj s tím, že se Washington snažil kontakt navázat od půlky února, mimo jiné v New Yorku. „K dnešnímu dni jsme od Pchjongjangu nedostali žádnou odpověď,“ doplnil představitel s tím, že „aktivní dialog“, navzdory četným americkým pokusům jej navázat, Washington s KLDR nemá už rok.

Zdroj neupřesnil, čeho se měla americká komunikace s KLDR týkat. Řekl však, že vláda podrobila americkou politiku vůči KLDR meziresortnímu přezkumu. Vyhodnoceny při něm podle něj mají být možnosti, jak reagovat na sílící hrozbu, kterou Severní Korea představuje pro své sousedy a širší svět.

Bidenova vláda se podle citovaného činitele při přezkumu spojila s japonskými a jihokorejskými spojenci i s představiteli předchozích amerických vlád, kteří mají zkušenosti s americkou politikou vůči KLDR, včetně úředníků administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Vůdce KLDR Kim Čong-un se s Trumpem setkal dvakrát, v roce 2018 v Singapuru a rok poté ve Vietnamu. Nedokázali se však shodnout na podmínkách odvolání amerických sankcí a Pchjongjang od té doby uskutečnil řadu zkoušek raket krátkého doletu.

Zpráva o snaze Bidenovy vlády navázat kontakt se Severní Korejí přichází v době, kdy američtí zákonodárci netrpělivě čekají, až prezident upřesní detaily své politiky vůči KLDR. Podle informovaných zdrojů by prezident mohl k tématu promluvit po dokončení přezkumu za několik týdnů.

Během volební kampaně Biden označil Kima za „gangstera“ a řekl, že se s ním nesetká, dokud Severní Korea neudělá významné kroky v jaderném odzbrojení.

  USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc

KLDR podle CNN nedávno začala maskovat zařízení, které podle amerických zpravodajských služeb využívá k uskladnění jaderných zbraní. Televize se přitom odvolala na satelitní snímky, které má k dispozici.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com