Kremlu není známo, že by pro něj pracovali agenti podezřelí z kauzy Vrbětice

irozhlas.cz

Ruskému prezidentskému mluvčímu Dmitriji Peskovovi není známo, že by pro administrativu ruského prezidenta pracovali muži vystupující pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, které Česká republika podezřívá z podílu na explozi ve Vrběticích, uvedla agentura Ria Novosti. S tvrzením, že tito dva muži pracují pro Kreml, přišel ve středu investigativní novinář skupiny Bellingcat Christo Grozev.

“Ne, upřímně řečeno takovou informaci nemám k dispozici,” odpověděl Peskov na otázku, zda ví o skutečnosti, že by pro Kreml tito muži pracovali. “Ale obecně v Kremlu to není možné. Kreml je historická budova, památka UNESCO. Je v něm rezidence prezidenta a dále se tam nacházejí úseky prezidentovy administrativy,” doplnil Peskov.

Novinář Grozev ve středu uvedl, že z agentů se stali “významní zastupitelé Kremlu”. “Jediné, co můžu říct, je, že jsou zdraví a působí ve státních službách. Dostali nová zaměstnání, protože už dále nemůžou pracovat jako špioni,” uvedl Grozev. Novinář také připomněl, že podle webu Bellingcat oběma agentům v roce 2014 ruský prezident Vladimir Putin udělil nejvyšší ruské vyznamenání Hrdina Ruské federace.

Praha 17. dubna oznámila, že z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti GRU včetně dvou mužů, kteří v Česku oba vystupovali pod dvěma různými identitami. Média tyto muže identifikovala jako agenty Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu, které britské úřady podezřívají z útoku na bývalého ruského zpravodajského důstojníka Sergeje Skripala a jeho dceru v anglickém Salisbury.

Autor: ČTK

  Tureček: Kdyby armáda skutečně bojovala, tak by to Tálibán neměl zdaleka tak jednoduché

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *