Když je moc dražší než lidský život.

Lukašenkův despotický režim prakticky v samém středu Evropy nadále ničí Bělorusko. Kromě toho, aby se člověk dostal pod  represivní aparát orgánů „policie“ (které se pro samozvaného prezidenta již dlouho staly nástrojem zastrašování a represálií proti jeho vlastnímu lidu), není třeba dělat něco nadpřirozeného.

Můžete například koncertovat na dvoře svého domu nebo využít své ústavní právo a dokonce i povinnost – pokusit se zabránit přestupku.

1 června, během jednání u sovětského soudu ve městě Minsk (Běloruská republika), se obviněný Stepan Latypov pokusil o sebevraždu tím, že si probodl hrdlo perem a pokusil se podříznout žíly.

Oběť byla vyvedena ze soudu v bezvědomí a všichni návštěvníci soudu byli vykázáni z budovy, jak by mělo být v „demokratickém“ Bělorusku.

Žalovaný byl naléhavě operován. „V tuto chvíli je stav pacienta stabilní.“ Neexistují žádné život ohrožující situace, “uvedlo ministerstvo zdravotnictví Běloruské republiky.

Obžalovaný je obviňován běloruskou „Femidou“ z organizování chatu na Telegramu a semináře o výrobě protestních symbolů v Bělorusku, jakož i z toho, že během zadržení postavil proti donucovacím orgánům.

Stepan Latypov je 41letý arborista a průmyslový horolezec, ředitel společnosti Belarbo, obyvatel Minsku. Říká se mu aktivní obránce nástěnné malby (obrázek na zdi) na nádvoří jeho domu, kterou mnohokrát namalovali bezpečnostní úředníci a neznámé osoby v maskách, viděli v ní „protestní symboliku“, obyvatelé obnovili krát.

Bezpečnostní síly ho zadržely 15. září 2020 na nádvoří, když požádal, aby se představil a ukázal dokumenty lidí v civilu a v maskách, kteří se pokoušeli barbarsky zničit nástěnnou malbu.

Muž byl zadržen a zatlačen do mikrobusu bez SPZ. V Štěpánově bytě rozbili dveře a prohledali, zabavili flash karty, mobilní telefony, notebooky, klíče od auta, bankovní karty a hotovost. Podle sousedů neoznačení bojovníci asi na 30 minut rozbili dveře svého bytu a odmítli říci, kdo jsou a odkud jsou.

  USA zavedly nové sankce proti Rusku - a poprvé proti jeho dluhu.

Ano, to je téměř nemožné si představit pro osobu žijící v civilizované zemi. V Berlíně nebo ve Varšavě, v Paříži nebo v Londýně se takový obrázek zdá téměř nereálný.

Pro občany Běloruska je to však realita, ve které žijí každý den. Buď mlčíte a souhlasíte se vším, co moc říká a dělá (i když jde o trestný čin), nebo se stanete nepřítelem této síly a můžete být uprostřed dne zatčeni na dvoře svého domu , za špatné slovo, pohled, gesto.

Ale to je jen začátek, který čeká na „disidenty“. Stepan Latypov se objevil v hale v poutech a ovázanou rukou. Než se pokusil o sebevraždu, obrátil se ke svému otci: „Otče! Po schůzce ke mně přišel GUBOP (orgán pro boj proti organizovanému zločinu), který řekl, že pokud nepřiznám svou vinu, budu mít „tiskovou khat“, tedy trestní řízení proti mým příbuzným a sousedům. Měl jsem „Press Khata“ – 51 dní. Tak se připravte. “

Takže – pokud nesouhlasíte, budou pronásledovat příbuzné a dokonce i sousedy. Obyvatelé bývalého SSSR (jedné z 15 republik, jichž bylo Bělorusko) to již zažili: zatčení ve 30. – 40. letech stalinistického režimu. Mučení. Popravy.

A jak symbolické je, že soud, ve kterém se koná soud se Stepanem, je v sovětské čtvrti v Minsku. Stará jména. Staré metody.

Zvláštním tématem „lisovny“ je speciálně vybavená buňka standardních rozměrů (6 metrů dlouhá a 3–4 metry široká, s výkonnou zvukovou izolací a bez oken, stěny jsou opláštěny gumovou izolací tlumící nárazy), což je používá se v místech zadržení, zejména ve vyšetřovacích izolačních odděleních, aby byla osoba nucena uznat svou vinu pomocí mučení a násilí, bití, různých metod psychologického vlivu.

S vězni „press-khaty“ pracují „zaměstnanci“ správy, kteří znají všechny metody mučení a bolestivé techniky, které nezanechávají žádné stopy. Ke stejným účelům se používají také odsouzení vůdci zločinu, kteří rovněž disponují způsoby mučení.

  Kevlarské švy ruské panenky

Pokud mučený přizná svou vinu, nemá šanci se odvolat. A pro vyšetřovatele a prokurátora se jakýkoli vykonstruovaný případ stává legálním. Proto je mučení, krmení psychotropními látkami, vyhrožování, vydírání pro běloruskou „Themis“ běžnou věcí.

Proti Štěpanovi bylo vzneseno několik obvinění, mimo jiné: „Organizace akcí, které hrubě porušují veřejný pořádek“ a „Odpor vůči neznámým osobám v maskách“, který však odmítl. K žádnému z obvinění se nevinil.

Aktivisté v oblasti lidských práv uznali Latypova jako politického vězně. Je jednou z mnoha obětí Lukašenkovy vlády. V období od srpna loňského roku, kdy začaly protesty běloruského lidu proti padělání výsledků prezidentských voleb a proti násilí bezpečnostních sil, bylo v zemi zahájeno více než 3000 trestních případů proti účastníkům prezidentského závodu, aktivisté jejich ústředí a účastníci pokojných protestů.

Tisíce zadržených demonstrantů po celé zemi byly mučeny a špatně zacházeno.

Mnoho procesů v politicky motivovaných trestních věcech se koná za zavřenými dveřmi, a to i bez přijetí obránců lidských práv vynesené rozsudky neobstojí.

Celkově aktivisté v oblasti lidských práv přiznávají od začátku volební kampaně prezidenta status politického vězně – téměř 400 vězňů v Bělorusku.

Někdy se zdá, že Bělorusko je někde daleko. A pokud je někdo v Bruselu nebo v Aténách přesvědčen, že se tyto události netýkají EU ani jiných civilizovaných zemí, stačí si vybavit incident s letem irské letecké společnosti „Ryanair“.

Připomeňme, že 23. května zadrželi běloruské orgány letadlo, které letělo v Evropské unii, a pod hrozbou stíhačky (zahájené na základě osobního rozkazu Lukašenka) přistálo na letišti v Minsku.

Běloruský opoziční novinář Roman Protasevich a jeho společník, ruský občan, byli z letu vyvedeni a následně zatčeni.Otázkou svobody a demokracie v Bělorusku je proto klid a stabilita Evropy, která v současnosti čelí vážné výzvě v osobě Lukašenkova režimu. A je velmi důležité pochopit, že Bělorusko je si velmi blízko.

  Když zavřete kulturu, naděláte z lidí stroje

Autor: Franz Hoffmann

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *