Průměrná mzda stoupla o 3,2 pct na 35.285 korun

poradci-sobe.cz

Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 35.285 korun. V hrubém tak zaměstnanci dostávali v průměru o 1089 korun více než před rokem. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o jedno procento. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Zpomalení růstu mezd v prvním čtvrtletí je podle analytiků oslovených ČTK dočasné.

„V prvním čtvrtletí v Česku kulminovala pandemie covid-19, provázená rozsáhlými karanténními opatřeními, ovšem dopad na trh práce byl menší, než se očekávalo,“ uvedl v analýze ČSÚ. Zvýšení průměrné mzdy tak bylo podobné jako za celý loňský rok. Údaje za letošní první čtvrtletí podle ČSÚ výrazně ovlivnilo snížení počtu zaměstnanců. „Objem mezd se zvýšil o 1,7 procenta, počet zaměstnanců poklesl o 1,4 procenta,“ uvedli statistici.

ČSÚ upozornil, že zpřesnění údajů za roky 2019 a 2020 ukázalo, že v loňském druhém čtvrtletí zasaženém první vlnou epidemie koronaviru průměrná mzda v Česku nevzrostla, ale klesla o 0,6 procenta. Revize snížila i původně ohlášené nárůsty ve zbylých čtvrtletích. V loňském prvním čtvrtletí tak průměrná mzda stoupla meziročně o 3,8 procenta, ve čtvrtém čtvrtletí o 5,3 procenta.

I tak růst průměrné mzdy v letošním prvním čtvrtletí zpomalil, jak předpokládali ekonomové. Vliv podle nich mělo zrušení superhrubé mzdy od počátku letošního roku, když výdělky lidem stouply i bez zvyšování hrubých mezd, a také pandemie koronaviru, kdy řada lidí pobírala náhradu mzdy nebo ošetřovné. Vylepšovat průměrnou mzdu naopak podle analytiků mohly odložené výplaty ročních odměn, které některé firmy kvůli zrušení superhrubé mzdy pozdržely do nového roku.

Proti předchozímu čtvrtletí průměrná mzda v letošním prvním čtvrtletí vzrostla po očištění od sezonních vlivů o 0,6 procenta.

  Na zkoušky čekají tisíce studentů autoškol, obnovení ovlivní úřady

Medián mezd, tedy střední hodnota mezd, vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 2,5 procenta na 29.867 Kč. U mužů byl 32.235 Kč a u žen 27.237 Kč. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší. Osmdesát procent zaměstnanců tak pobíralo podle ČSÚ mzdu mezi 15.430 Kč a 56.423 Kč.

Ve srovnání odvětví průměrná mzda proti loňskému prvnímu čtvrtletí nejvýrazněji klesla v kultuře, zábavní a rekreační činnosti o 5,1 procenta a v ubytování, stravování a pohostinství o 2,6 procenta. Obě odvětví silně zasáhla vládní omezení zavedená proti epidemii koronaviru.

Nejvyšší růst naopak statistici zaznamenali u činností s nemovitostmi o 12,2 procenta a ve zdravotní a sociální péči o 11,3 procenta. Růst mezd realitních makléřů podpořila realitní horečka a zvyšování cen domů a bytů, lékařům a zdravotnímu personálu pomohly odměny za vytížení během pandemie, podotkl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Nejvyšší byla v prvním čtvrtletí průměrná mzda v informačních a komunikačních činnostech, kde přesáhla 66.000 korun. Následovalo peněžnictví a pojišťovnictví s průměrem téměř 62.000 korun. Nejméně hrubého brali zaměstnanci v ubytování, stravování a pohostinství, v průměru méně než 20.000 korun.

Vývoj průměrné mzdy a reálné mzdy po zahrnutí inflace v ČR:

Období Průměrná hrubá mzda Meziroční změna v procentech Meziroční změna reálné mzdy v procentech
1. čtvrtletí 2019 32.951 +8,3 +5,5
2. čtvrtletí 2019 34.576 +8,0 +5,1
3. čtvrtletí 2021 34.127 +7,7 +4,8
4. čtvrtletí 2019 36.634 +7,6 +4,5
2019 34.578 +7,9 +5,0
1. čtvrtletí 2020 34.197 +3,8 +0,2
2. čtvrtletí 2020 34.382 -0,6 -3,6
3. čtvrtletí 2020 35.487 +4,0 +0,7
4. čtvrtletí 2020 38.584 +5,3 +2,6
2020 35.662 +3,1 -0,1
1. čtvrtletí 2021 35.285 +3,2 +1,0

 

Zdroj: ČSÚ

Zpomalení růstu mezd je podle ekonomů dočasné

Zpomalení růstu mezd v prvním čtvrtletí je podle analytiků oslovených ČTK dočasné. Ve druhém čtvrtletí v souvislosti s vyplácením odměn zdravotníků v dubnu, postupnému oživení ekonomiky a srovnávací základně z loňského druhého čtvrtletí lze podle nich čekat zrychlení růstu. Dramatický růst ale letos čekat celkově podle analytiků nelze.

  Prodej elektrárny ČEZu za miliardy znovu prověřuje policie

„Trh práce je pod tlakem nedostatku kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců, a proto lze předpokládat, že tlak na růst mezd v některých tržních odvětvích opět zesílí. Postupně by se měla vzpamatovávat i pandemií postižená odvětví, a proto by růst mezd měl opět mírně zrychlit. Žádný dramatický skok však v letošním roce čekat nelze,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

„S odezníváním pandemie a opětovným zrychlením růstu ekonomiky se otevře prostor také k rychlejšímu růstu mezd. Ostatně situaci na trhu práce pandemie zásadně nezměnila,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Aktuální výsledek lze přitom podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila hodnotit jako úměrný kondici, ve které se česká ekonomika nacházela v prvních třech měsících letošního roku.

Mzdový vývoj byl podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka v jednotlivých odvětvích rozkolísaný. „V souhrnu lze říci, že rychlejší růst platů se týkal odvětví s převahou veřejného sektoru, zatímco růst mezd v tržných odvětvích byl na začátku letošního roku utlumený,“ uvedl. Ve druhém čtvrtletí je podle něj nutné počítat se silným meziročním růstem průměrné mzdy, za kterým budou mimořádné faktory v podobě velmi nízké statistické základny v kombinaci s vyplácením mimořádných odměn. „Druhá polovina letošního roku však bude pravděpodobně ve znamení utlumeného vývoje mezd,“ dodal.

I podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera meziroční růst mezd pravděpodobně opět zrychlí ve druhém čtvrtletí. „Nejenže bude působit vliv nízké srovnávací základy loňského druhého čtvrtletí, ale do hry znovu vstoupí odměny zdravotníkům,“ uvedl.

Za celý rok by reálné mzdy měly podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy vzrůst o dvě procenta díky růstu platů ve veřejné sféře. „Zaměstnanci soukromé sféry se sice letos dočkají nárůstu mezd nominálních, avšak ten nebude stačit na pokrytí poměrně citelné inflace, převyšující úroveň dvouprocentního cíle České národní banky, takže reálně si mírně pohorší – jejich kupní síla mírně klesne,“ uvedl.

  Index: Průměrný český investor do fondů letos prodělal 0,9 pct.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *