Kulhánek: ČR odsuzuje metody Lukašenkova režimu, podpoří evropské sankce

novinky.cz

Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které nepatří do Evropy 21. století. Na twitteru to po setkání s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Poznamenal, že Česko podpoří evropské sankce proti režimu.

Běloruská opozice má podle ministra dlouhodobě silnou podporu České republiky. „Nepřijatelné jsou zejména zákroky represivních složek proti běloruským občanům a zatýkání nepohodlných lidí. Za všech okolností budeme podporovat svobodu projevu, shromažďování a rovnou politickou soutěž ve světě,“ poznamenal Kulhánek v tiskové zprávě.

S Cichanouskou hovořil i o případu zadrženého opozičního novináře Ramana Prataseviče a jeho partnerky v Minsku po vynuceném přistání letadla Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do Vilniusu. „Byli jsme jednou z prvních zemí, která následně zakázala na svém území lety společnosti Belavia. Podpořili jsme i rozhodnutí Rady EU o zákazu přeletů běloruských dopravců do unijního vzdušného prostoru,“ poznamenal ministr.

Cichanouská podle něj poděkovala za podporu Běloruska a Bělorusů, vzpomněla mimo jiné na gesto společnosti Škoda Auto, která nepodpořila mistrovství světa v hokeji v Minsku. Šampionát mělo původně Bělorusko pořádat společně s Lotyšskem.

Cichanouská loni v srpnových prezidentských volbách kandidovala proti Lukašenkovi. Podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů. Mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti dostala více hlasů než Lukašenko, který oficiálně vyhrál. Výsledky voleb neuznává mnoho států ani Evropská unie. „Bělorusové mají právo na svobodné volby!“ uvedl Kulhánek.

Vůdkyně běloruské opozice dopoledne pronesla projev v Senátu, v němž mimo jiné vyzvala k vytvoření mezinárodního tribunálu, který by trestně stíhal představitele státu. Režim má podle ní teroristickou podstatu a Bělorusové čelí teroru, který nezažili od dob stalinistických represí.

Horní komora následně vyzvala běloruskou vládu k propuštění všech politických vězňů a požádala o uvalení dalších sankcí EU a NATO. Senát současně vybídl mezinárodní instituce, aby ukončily financování a pomoc pro všechny veřejné projekty v Bělorusku, z nichž má Lukašenkův režim prospěch.

  O azyl požádalo Česko 152 ze 169 Afghánců, které přivezly evakuační lety

Cichanouská zahájila čtyřdenní návštěvu Česka v pondělí, kdy se sešla mimo jiné s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a dalšími zástupci horní komory nebo s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou. Setkala se také s někdejší první dámou Dagmar Havlovou, se kterou mluvila o bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi.

V úterý jednala s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO) i předsedy opozičních Pirátů a STAN. Zeman jí vyjádřil osobní podporu a ocenil její odvahu. Opozici popřál vítězství v boji s posledním evropským diktátorem. V Knihovně Václava Havla se Cichanouská sešla s desítkou zástupců českých nevládních organizací.

Vondráček: Totalitní režim v Bělorusku nepatří do současné Evropy

Totalitní režim v Bělorusku a jeho praktiky nepatří do současné Evropy. Po dnešním odpoledním setkání s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou to na webu Sněmovny uvedl její předseda Radek Vondráček (ANO). Téma chce otevřít i na pátečním setkání předsedů parlamentů zemí visegrádské čtyřky (V4 – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) v Polsku.

Vondráček uvedl, že je rád, že se dolní komora připojila k ostatním ústavním institucím a podpořila demokratické procesy v Bělorusku. „A hlavně lidi, kteří bojují za svobodu slova, chtějí svobodné volby a další věci, které jsou pro nás – 32 let po revoluci – už možná samozřejmé, přitom nedaleko v Evropě to tak být nemusí,“ poznamenal. S Cichanouskou hovořil o možnostech další spolupráce a podpory.

Tématem hovoru byl i případ zadrženého opozičního novináře Ramana Prataseviče a jeho partnerky v Minsku po vynuceném přistání letadla společnosti Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do Vilniusu. „Je nepřijatelné a z hlediska principů svobodného civilního letectví bezprecedentní zneužít vzdušný prostor k nucenému přistání a vyřizování si účtů s opozičním představitelem. Už to není jen o Bělorusech a Bělorusku, už je to i o nás. Mohlo to být naše letadlo…“ uvedl šéf Sněmovny.

  Poslanci projednají delší stav nouze a koronavirové postihy

Lídři zemí Evropské unie se v reakci shodli na přijetí cílených sankcí vůči Minsku a zároveň vyzvali unijní letecké přepravce, aby se vyhýbali běloruskému vzdušnému prostoru. Řada zemí včetně Česka poté zakázala běloruským aerolinkám Belavia přistávat na jejich území nebo pro ně uzavřela svůj vzdušný prostor pro přelety.

„Budeme se bavit o dalších sankcích a já bych byl moc rád, aby byly cílené, aby nezasáhly obyvatele Běloruska. Sankce nesmějí ohrozit jejich životní úroveň,“ dodal Vondráček.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *