Lidé z Pankráce napadli povolení pro stavbu metra D, město chystá ústupky

idnes.cz

Projekt pražského metra D získal na konci června nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti tomu se však již odvolala část obyvatel Pankráce, takže reálné zahájení stavby se naopak může oddálit.

Podle plánů hlavního města by stavba měla začít na jaře příštího roku. Metro D v první fázi spojí Pankrác a Písnicí.

Odvolání podal spolek Pankrácká společnost, který proti stavbě metra vystupuje dlouhodobě, nesouhlasí mimo jiné s vybudováním stanice Olbrachtova.

Město podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě). připravilo několik ústupků, o kterých s obyvateli jedná.

„Možnosti jsou dvě. Buď se se spolkem Pankrácká společnost a SVJ Kovářovicova dohodneme, nebo ne, a pak to bude řešit ministerstvo dopravy. Než by ale k rozhodnutí došlo, zahájení stavby se samozřejmě může zpozdit,“ řekl Scheinherr.

Magistrátní specializovaný stavební úřad vydal nepravomocné stavební povolení na hlavní stavbu, tedy na vybudování pěti stanic s tunely, a na zařízení staveniště 30. června. Spolek poslal 11. července magistrátu proti oběma rozhodnutím tzv. blanketní odvolání, do kterého budou konkrétní důvody teprve zaneseny.

Místním dlouhodobě vadí v projektu několik věcí. Jednou z nich je stavba tzv. pilotové stěny v blízkosti budoucí stanice Olbrachtova, velikost staveniště nebo kácení vzrostlé zeleně.

Scheinherr ČTK řekl, že ve všech námitkách se město snaží vyjít obyvatelům vstříc. „Staveniště bude třetinové oproti původnímu plánu a nebude před domem. Z původního plánu vykácet asi stovku ze 109 stromů jsme ustoupili na nejnezbytnější kácení 33 stromů,“ řekl Scheinherr.

Kontroverze zůstaly, upozorňuje spolek

Podle informací zveřejněných na stránkách Pankrácké společnosti ale lidé postupu města nevěří a upozorňují, že v projektové dokumentaci všechny kontroverzní body zůstávají.

„Takže nepravomocné stavební povolení získala stará, pro obyvatele a spolek nepřijatelná varianta,“ píše se v prohlášení. Lidé nevěří ani argumentu, že město potřebuje nyní co nejdříve získat stavební povolení, a pak slíbené změny projektu provede.

  Hrad potvrdil odklad jmenování Nekuly. Fiala jde za Zemanem v pondělí

Z korespondence mezi Scheinherrem a obyvateli, kterou má ČTK k dispozici, vyplývá, že dopravní podnik (DPP) do 28. července vloží do spisů změnu projektové dokumentace, z které zmizí stavba pilotové ochrany i těžní šachta, a podnik rovněž požádá o zmenšení rozsahu kácení na zmíněných 33 stromů. Změny podle Scheinherra vyjdou asi na 100 milionů korun. „To je ale pořád lepší než odložení stavby, čímž by se prodražila o několik miliard,“ dodal.

Potíže provázejí stavbu metra D dlouhodobě. Naposledy ministerstvo dopravy letos v červnu zrušilo námitku podjatosti magistrátu, kterou podala Pankrácká společnost.

Ve stejné době Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl, že DPP může uzavřít smlouvu s vítězem tendru na stavbu první části metra. To blokovalo předběžné opatření vydané kvůli námitce jedné ze stavebních firem. Problémy měl magistrát dlouhé roky také se získáním pozemků, a to zejména v Krči. Tady se s majiteli nakonec domluvil.

Zdroj: https://www.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com