Babiš po jednání se Zemanem: Doporučil jsem prezidentovi, aby si šéfa BIS vyslechl

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádá o svolání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny k budoucnosti ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS). Poslanci se na jednání mají vyjádřit, zda má v čele kontrarozvědky pokračovat nynější ředitel Michal Koudelka, nebo má kabinet nechat vypršet v polovině srpna jeho mandát a Koudelkova nástupce má vybrat příští vláda. Babiš to řekl novinářům po pondělním jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Babiš kritizoval, že před volbami se z pokračování šéfa BIS stala politická záležitost. V minulosti se to podle něj tolik neřešilo. „Hned teď budu kontaktovat pana (předsedu bezpečnostního výboru Radka) Kotena (SPD), aby podle možností to svolal co nejdříve, možná v pátek,“ uvedl.

Podle zákona o zpravodajských službách ředitele BIS jmenuje vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Z výkonu své funkce je pak šéf kontrarozvědky odpovědný vládě. Pětileté funkční období končí Koudelkovi 15. srpna.

Ve výboru mají většinu strany, které se vyjadřují pro Koudelkovo setrvání, rozhodující bude postoj ANO. Kontrarozvědka uvedla, že o novém řediteli rozhoduje vláda, komentář by byl tedy zbytečný.

Zemanovi, který je k BIS dlouhodobě kritický, premiér doporučil, aby se s Koudelkou sešel a vyslechl si jeho stanoviska. Koudelka s tím podle premiéra souhlasí. „Požádal jsem prezidenta, aby ho přijal, aby vnímal jeho stanovisko. Bylo by fajn, kdyby si to řekli napřímo,“ řekl předseda vlády. „Uvidíme, jestli tomu pan prezident vyhoví, nebo ne,“ dodal.

Dvě možnosti

Premiér řekl, že v mediálním prostoru se objevují politické názory pro Koudelkovo setrvání, ale i opačné. „Požádám o jednání výboru, aby se strany k tomu zkrátka vyjádřily. Jsou tu vlastně dvě možnosti – buď nové jmenování pana ředitele, nebo uplynutí mandátu. Nové jmenování by pak realizovala nová vláda,“ uvedl.

V takovém případě by měl v mezidobí službu vést Koudelkův současný zástupce Jan Pavlíček. Podle Lidových novin v BIS působí od počátku 90. let, v minulosti se specializoval na arabskou komunitu a boj proti terorismu.

  Vláda zpřísnila opatření vůči hotelům, doporučuje omezit pohyb

Koten v České televizi uvedl, že co nejdříve vyhoví Babišovi a výbor svolá. „Výbor by mohl být do konce týdne, pokud se podaří sehnat poslance, kteří jsou ve výboru pro bezpečnost členy,“ řekl. Výbor by se mohl sejít v pátek, buď před jednáním sněmovny, nebo po něm, dodal.

„Na tom se ještě s panem premiérem dohodneme plus s dalšími zúčastněnými,“ uvedl. Koten očekává, že Babiš na výboru buď předloží další kandidáty na šéfa BIS, nebo že tam bude i Koudelka.

Podpora části opozice

Babišovi se nelíbí, že Koudelka příliš vystupuje v médiích a profiluje se jako politik. „Neměl jsem výhrady vůči jeho jednání, i když si nemyslím, že by měl být tak často v mediálním prostoru a chovat se jako politik. Ale to jsme si spolu vyříkali,“ řekl.

Prezident na druhou stranu Koudelku kritizuje dlouhodobě. V květnu ani pošesté nevyhověl návrhu vlády, aby šéfa BIS povýšil do generálské hodnosti.

Pro setrvání Koudelky se v pondělí opětovně vyslovili zástupci koalic Spolu i Pirátů a STAN, dříve také představitelé ANO. Současný šéf BIS se podle lídrů Spolu plně osvědčil a má velkou zásluhu na tom, že ČR patří mezi nejbezpečnějšími státy na světě. „Očekávám od premiéra i od vlády, že se rozhodnou na základě výsledků odvedené práce a argumentů, že nepodlehnou nátlaku některých lobbistů, kterým dobrá práce BIS kazí jejich soukromé zájmy,“ uvedl dnes v tiskové zprávě šéf lidovců Marian Jurečka.

Pirátský poslanec Jan Lipavský uvedl, že Koudelka odvádí výbornou práci. „Pokud má premiér všech pět pohromadě, tak jej ve funkci ponechá. V opačném případě zvítězí politikaření a pochybné zájmy Pražského hradu,“ napsal na twitteru. Proti setrvání Koudelky se naopak před dvěma týdny postavila SPD. Podle místopředsedy výboru pro obranu Radovana Vícha (SPD) by měli lidé v obdobných funkcích rotovat.

  Lipavský: OSN a její principy jsou ohrožené kvůli invazi Ruska na Ukrajinu

„O novém řediteli BIS rozhoduje vláda a komentář by tedy byl zbytečný,“ reagoval v pondělí mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha na rozhodnutí Babiše svolat bezpečnostní výbor.

V osmnáctičlenném výboru pro bezpečnost spíše převažují politici stran, které se staví za Koudelkovo setrvání. Klíčový bude postoj sedmi členů hnutí ANO. Koalice Spolu má ve výboru čtyři zástupce, Piráti a STAN dohromady tři, vládní sociální demokracie jednoho. Ke Koudelkovi jsou kritičtí poslanci SPD a KSČM, tyto subjekty mají ve výboru dva, respektive jednoho zástupce.

Premiér po jednání se Zemanem také zdůraznil, že se jednalo o pravidelnou schůzku, na které se jako obvykle hovořilo o všech aktuálních záležitostech. Tentokrát podle něj byla řeč například o říjnových sněmovních volbách. „Nebyla to schůzka o řediteli BIS Koudelkovi,“ uvedl Babiš.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..