Reprodukční číslo mírně stouplo na 1,05, přibylo 211 nakažených

spadia.cz

Epidemie koronaviru v Česku dál mírně zrychluje. Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného k dnešku mírně vzrostlo z 1,0 na 1,05. Hodnota jedna je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním šíření nákazy. Všechny dosavadní pracovní dny tohoto týdne laboratoře odhalily víc než dvě stovky nakažených – ve čtvrtek jich přibylo 211, to je o 45 víc než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Reprodukční číslo se ve středu po čtyřech dnech vrátilo na hodnotu jedna, předtím bylo čtyři dny pod touto sledovanou hranicí. Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, zůstává devět dní v řadě na hodnotě 12. Velké rozdíly jsou ale mezi kraji i okresy.

Počet lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích, se výrazně nemění. Ve čtvrtek jich bylo 65, podobně jako o den i o týden dříve. V těžkém stavu je nyní 13 pacientů s covidem.

Odborníci očekávají, že s nynějším návratem lidí z dovolených a dětí z prázdnin bude epidemie covidu-19 sílit. I při vysoce rizikovém scénáři vývoje by mohlo být v nemocnicích kvůli covidu v druhé polovině září kolem 500 lidí, z toho necelá stovka na jednotkách intenzivní péče. Když letos v březnu zasáhla Česko dosud nejsilnější vlna epidemie, bylo v nemocnicích přes 9000 lidí, stovky z nich potřebovaly intenzivní péči a nemocnice byly na hraně svých kapacit.

Od začátku loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, bylo v zemi potvrzeno téměř 1,68 milionu případů koronaviru. Drtivá většina nakažených se vyléčila a 30.399 lidí s covidem-19 zemřelo. Na tento týden zatím připadají tři úmrtí.

Zdravotníci ve čtvrtek naočkovali proti koronaviru 31.107 lidí, v mezitýdenním srovnání je to asi o 14.000 méně, údaje za uplynulý den se ale mohou ještě navýšit. Dokončené očkování má nyní v republice přes 5,6 milionu lidí, tedy víc než polovina všech obyvatel. Cílem je dosáhnout proočkovanosti minimálně 70 procent populace. Očkovat je nyní možné od 12 let.

Autor: ČTK
  Další uvolnění zahrne od 8. června akce do 500 osob a plnější divadla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..