Richterová nechce štěpit koalici sporem o manželství osob stejného pohlaví

idnes.cz

Při sestavování programu koalice SPOLU a PirSTAN nebude první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová trvat na manželství pro osoby stejného pohlaví. „Nehodlám hledat, na čem se štěpíme a neshodneme,“ řekla Richterová v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál.

Potvrdila tak to, co bylo zřejmé, když výrazně lepší výsledek ve volbách měla konzervativní koalice SPOLU, jejíž lídr, předseda občanských demokratů Petr Fiala, je kandidátem na premiéra.

„Byť vnímáme, že lidé jiné orientace nemají rovná práva, nepožívají věcí typu nárok na vdovecký a vdovský důchod, i když spolu mohou být registrovaní spoustu let, tak to není něco, na čem bychom se hodlali štěpit,“ uvedla Richterová pro Radiožurnál.

Později tweetovala, že Piráti budou bojovat za vše, co slíbili. „Vnímáme ale, že jde o téma, na kterém není v koalicích shoda, a nebude lehké ho prosadit.  Uvidíme, co vyjednáme, držte nám palce,“ napsala na Twitteru.

Ránu manželství pro všechny dali už voliči koalice PirSTAN, když upřednostnili STAN

Ač se mají Piráti podílet na Fialově vládě, pro ně samotné dopadly volby, do nichž šli v koalici se Starosty a nezávislými, mizerně. Díky preferenčním hlasům získalo hnutí STAN 33 poslanců a Piráti jen čtyři, přičemž jedním z nich  je právě Richterová.

Voliči tak dramaticky překopali kandidátku koalice, která byla sestavovaná tak, že Piráti jsou ti silnější. Ve výsledku zásadně oslabila strana, která nejvíce prosazovala, aby i homosexuálové mohli uzavírat manželství, nejen registrované partnerství.

Šéf lidovců Marian Jurečka v září pro Deník N uvedl, že lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. Prohlásil dokonce, že pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Pak bral ze svých slov zpátečku.

  Počet nakažených klesl na 266, snížilo se i reprodukční číslo

O programu možné příští vlády jednají bloky SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (PirSTAN). Jejich společná vláda by se opírala o 108 poslanců ve Sněmovně. Fiala ve středu oznámil, že koaliční smlouva by měla být hotova do 8. listopadu, tedy do ustavující schůze Sněmovny. Součástí má být dohoda o vedení Sněmovny i o programu a složení vlády.

Od čtvrtka jedná šest expertních týmů, které připravují program budoucí vlády. Richterová je součástí týmu, který se věnuje problematice sociálních věcí a zdravotnictví.

Podle lidovce Marka Výborného, který je členem jedné ze šesti expertních skupin, pro školství a kultury, mají vyjednavači do 20. října připravit teze, které se pa překlopí do programového prohlášení vlády.

Zdroj: https://www.idnes.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..