Vláda přijala nová opatření proti covidu. Začnou platit za více než 14 dnů

seznamzpravy.cz/

Vláda na dnešním jednání přitvrdila v opatřeních proti covidu. Na velké akce bude možné od 22. listopadu jít jen s přesnějším testem. Podle premiéra Babiše začne „brutální očkovací kampaň.“

Pro účast na akcích, kde je více než tisíc lidí, už nebude stačit antigenní test. Na pátečním ranním jednání o tom rozhodla vláda. Nařízení bude platit od 22. listopadu.

Je to další ze způsobů, jak lidi přimět k očkování proti covidu-19. Neočkovaní si testy musí od 1. listopadu sami platit. Maximální cena za PCR test pro samoplátce je podle ministerstva 814 korun.

„Dnes jsem navrhl změny, které již byly avizovány, týkající se hromadných akcí,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Na akcích nad tisíc osob u kulturních a sportovních akcí musí mít lidé očkování nebo test PCR. Jde o hudební, filmová, divadelní představení, sportovní utkání. To jsou akce, kde od 22. listopadu schvalujeme povinnost prokázat se PCR, nebudou už stačit antigenní testy.“

Změní se i pravidla pro lyžování. Při nákupu skipasu se lidé budou muset podle Vojtěcha prokázat dokladem o bezinfekčnosti. V uzavřených kabinách bude nutná ochrana dýchacích cest.

Vojtěch upřesnil, že pokud jde o hromadné akce, bude platit, že nad 1000 osob se lidé prokážou očkováním, PCR testem nebo prodělanou nemocí. Je to podle něj proto, že PCR metoda je mnohem přesnější v epidemiologické situaci, ve které se Česko nachází.

„Další změna: pro návštěvy ve zdravotnických zařízeních a sociálních služeb od 15. listopadu se zkracuje platnost testu pro návštěvy podobně, jako jsme zkrátili v jiných oblastech PCR na 3 dny a AG na 1 den,“ dodal Vojtěch.

Babiš: Začne brutální kampaň

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) začne, jak řekl, brutální očkovací kampaň. „Viděl jsem ty návrhy, ty obrázky a je skutečně brutální,“ řekl premiér. Dnes jsme vzali na vědomí pokračování kampaně na podporu očkování. Konečně přichází brutální kampaň, která se inspirovala z obrázků z cigaretových balíčků. Dělali jsme pozitivní kampaně, ale lidé musí vědět, že covid je ohrožení života a zdraví. Jsou tam skutečně fotky, které snad ještě víc budou lidi motivovat k tomu očkování,“ dodal předseda kabinetu.

  V pátek bylo nejméně nakažených za všední den od začátku února

Podle Vojtěcha lidé uvidí, jak to vypadá v nemocnicích, jak dopadají lidé, kteří se nenechali naočkovat a skončili na jednotkách intenzivní péče.

Na dotaz, proč vláda nepřijímá přísnější opatření Vojtěch odvětil, že to není pravda. „Opatření zpřísňujeme. Zkracujeme platnost testů, rozšířili jsme povinnost ochrany dýchacích cest. Není to určitě jen incidence, faktorů je celá řada, má to v rukou hlavní hygienička, je to její povinnost, ona navrhuje opatření na centrálním řídícím týmu. Pokud přijde s návrhy opatření, tak já nejsem ten, kdo by tomu bránil. Je to v její kompetenci. Teď přišla s těmito opatřeními, my jsme je schválili, očekávám v příštím týdnu vyhodnocení situace a případně další návrh opatření,“ řekl ministr zdravotnictví.

Pokud by se situace se šířením covidu nezlepšila, mohl by být do budoucna přístup na velké akce jen s dokončeným očkováním nebo do 180 dnů po prodělání onemocnění.

Povinnost prokázat se platným očkováním, negativním testem nebo potvrzením o prodělání onemocnění v posledních 180 dnech platí v restauracích, na kulturních a sportovních akcích a jiných veřejných místech a službách jako jsou bazény, posilovny nebo třeba kadeřnictví. Prokázat se jím musí třeba i lidé, kteří jdou na návštěvu do domova pro seniory nebo nemocnice.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..