Zeman poděkoval Merkelové za přínos vztahům ČR a SRN, pozval ji do Prahy

mujrozhlas.cz/

Prezident Miloš Zeman poděkoval bývalé německé kancléřce Angele Merkelové, která skončila po 16 letech v úřadu, za její přínos vzájemným vztahům ČR a SRN. Označil je za nejlepší v novodobé historii. Podle hlavy státu Merkelová díky své rozvaze a mimořádným vyjednávacím schopnostem dokázala v kritických chvílích udržet i jednotu EU. Pozval ji na návštěvu do Prahy. Prezident to napsal v dopise Merkelové, který dnes Hrad zveřejnil na webu. List je ze 7. prosince.

Podle Zemana byla politická kariéra exkancléřky mimořádně úspěšná a obdivuhodná. Prezident v listu píše, že Merkelová víc než 16 let představovala „maják stability“ nejen pro Německo, ale pro celou EU. Její rozvaha a mimořádné vyjednávací schopnosti dokázaly v kritických chvílích, kdy bylo nutné dělat obtížná rozhodnutí s případným globálním dopadem, udržet jednotu unie, stojí v dopise.

Podle hlavy státu jsou česko-německé vztahy nejlepší v novodobé historii a je to z velké části zásluha Merkelové. „Česká republika se na Vás v kritických chvílích mohla vždy spolehnout a v této souvislosti mohu upřímně konstatovat, že nám budete chybět,“ uvedl Zeman. Poděkoval jí za dlouhodobý přínos vzájemným vztahům. Pozval ji na návštěvu Prahy, kde by jí chtěl vyjádřit uznání a díky osobně.

Merkelová má k české metropoli vztah. Před rokem 1989 tu byla třikrát na několikaměsíčních studijních stážích v Akademii věd ČR a spolupracovala s českými vědci. Pojilo ji přátelství s loni zesnulým bývalým šéfem akademie Rudolfem Zahradníkem, v říjnu 2018 se účastnila oslavy jeho 90. narozenin. Na oficiální návštěvě jako kancléřka byla v Praze dvakrát, dvakrát pak ještě na pracovní cestě. Naposledy dorazila krátce před oslavami stého výročí vzniku Československa v roce 2018.

Autor: ČTK

  Německo a Francie navrhují uspořádat summit EU s Putinem, další země váhají

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..