Česká diplomacie vyzvala Rusko, aby nezvyšovalo napětí a nešířilo dezinformace

České ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že odsuzuje provokace Ruska na území Ukrajiny. Vyzvalo Moskvu, aby přestala eskalovat situaci a šířit dezinformace o dění v Donbasu. „Stojíme za Ukrajinou,“ doplnil Černínský palác večer na twitteru.

Napětí na hranicích Ukrajiny s Ruskem trvá. Kyjev a ruští separatisté na Ukrajině podporovaní Moskvou se dál vzájemně viní ze zvyšování napětí v Donbasu. Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov dnes obvinil Rusko, že na východě Ukrajiny organizuje provokace, aby přimělo ukrajinskou armádu k reakci. Zdůraznil ale, že Kyjev se bude snažit ukončit krizi v rusko-ukrajinských vztazích výhradně mírovými prostředky. Vyjádřil zároveň přesvědčení, že Rusko nemá v plánu invazi v plném rozsahu. Moskva dlouhodobě popírá, že by se chystala svého souseda napadnout.

Obvinění přicházela oba dny ale i ze strany separatistů. Ukrajinské vládní síly se podle nich dopouštěly dělostřelecké a minometné palby na jejich pozice. Dnes lídři separatistů vyhlásili hromadnou evakuaci obyvatel z povstaleckých území, kterou zdůvodnili obavou, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by mohl v nejbližší době vydat rozkaz k ofenzívě proti těmto územím. Policie v jedné ze dvou povstaleckých republik v Donbasu informovala o výbuchu automobilu poblíž sídla místní vlády.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) soudí, že situace na hranicích Ukrajiny je stále velmi vyostřená a ruská vojska jsou tam stále ve vysoké koncentraci. Základní odpovědí na případnou eskalaci konfliktu jsou sankce, které společně chystá Evropská unie, o vojenské účasti přímo na Ukrajině se nyní nehovoří, řekl ve čtvrtek v rozhovoru pro rádio Frekvence 1. Česko podle něj zvyšuje bezpečnostní opatření pro případ, že by například byla nutná evakuace českých občanů z Ukrajiny při stupňování konfliktu. Hledá také další varianty humanitární pomoci.

Jiný postoj zastává prezident Miloš Zeman. Nečeká, že Rusko zahájí ozbrojený útok vůči Ukrajině, informace o ruské agresi v těchto dnech označil za další blamáž amerických tajných služeb. V rozhovoru pro Mladou frontu DNES (MfD) tento týden řekl, že Rusům by válka přinesla víc škody v podobě sankcí než užitku v tom, že vyšlou Kyjevu vojenské varování. A to podle něj Moskva nebude riskovat. Nevyloučil lokální konflikt na hranicích samozvaných republik v oblasti Doněcka a Luhanska na východě Ukrajiny, které vyhlásili proruští separatisté.

  E15: Ministryně Benešová zvažuje odvolání nejvyššího státního zástupce Zemana

Moskva trvá na požadavku, aby se síly NATO stáhly ze střední a východní Evropy a odmítá případný vstup Ukrajiny do aliance. I když opakuje, že nemá v plánu invazi na Ukrajinu, varuje, že bude muset přijmout blíže neupřesněná vojenská opatření, pokud Západ její návrhy zavrhne.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..