Generál Opata skončí v čele české armády, podle ministryně Černochové už o funkci nemá zájem

Aleš Opata už dál nepovede Generální štáb Armády České republiky. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to potvrdila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Opata už podle ní o funkci nemá zájem. Zatím ale není jasné, kdo ho ve vedení štábu nahradí.

Ministryně Černochová uvedla, že už oslovila dva až tři možné kandidáty z řad generálů, kteří by Opatu v čele české armády mohli nahradit.

„Ptám se jich na jejich vize, protože skutečně Armádu ČR nečeká vůbec jednoduché období i z hlediska bezpečnostní situace. Všichni vnímáme to, co se děje nejen v Evropě. Je skutečně zapotřebí mít v čele Generálního štábu silnou osobnost,“ řekla šéfka resortu obrany Radiožurnálu.

Aleš Opata vede Generální štáb od května 2018. Podle Černochové by k výměně mohlo dojít do konce června, aby se nový náčelník mohl účastnit Dne ozbrojených sil.

Možní nástupci

Náčelníci generálního štábu ve své funkci zpravidla končí po čtyřech letech, jejich funkční období ale omezeno není. Jmenuje je prezident republiky na návrh vlády a po projednání ve sněmovním výboru pro obranu.

Jako o možném nástupci Opaty se dlouhodobě mluví o jeho náčelníkovi štábu Miroslavu Hlaváčovi nebo o jeho prvním zástupci Jaromíru Zůnovi. Podle Lidových novin je mezi možnými kandidáty také současný šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karel Řehka, který by se ale musel vrátit do armády.

Opata postupně prošel řadou různých funkcí od velitele tankové čety, velitele praporu, velitele 4. brigády rychlého nasazení až po ředitele sekce na generálním štábu a zástupce náčelníka. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě.

 

  Ve středu přibylo přes 14.000 nakažených, PES je dál 81 bodů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..