Rusko pořádá vojenské cvičení na ostrovech, o které vede spor s Japonskem

Rusko pořádá vojenské cvičení na ostrovech, které si nárokuje Tokio, uvedla dnes japonská média. Moskva před několika dny zastavila mírové rozhovory s Japonskem kvůli sankcím, které vůči Rusku východoasijská země zavedla v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Ruský Východní vojenský okruh uvedl, že na Kurilských ostrovech provádí vojenské cvičení s více než 3000 vojáky a stovkami kusů armádní techniky, uvedla v pátek ruská tisková agentura Interfax. Dotčené vulkanické souostroví čítající přes 50 ostrovů spojuje ruský poloostrov Kamčatka a nejsevernější japonský hlavní ostrov Hokkaidó.

Agentura Interfax neuvedla, kde na souostroví se cvičení koná. Japonská média informovala, že probíhá na území, které Sovětský svaz zabral na konci druhé světové války a na které si činí nárok Tokio.

Moskva a Tokio už desítky let jednají s cílem uzavřít mírovou smlouvu po druhé světové válce. Hlavní překážkou zůstávají neshody ohledně jižní části Kurilských ostrovů Kunašir, Iturup a Šikotan a ostrůvků Habomaj. Sovětští vojáci je po kapitulaci Japonska na sklonku druhé světové války obsadili a souostroví se připojilo k SSSR. Japonsko si jižní část – kterou nazývá Severní území – nárokuje. Moskva tvrdí, že jde o nedílnou součást Ruské federace.

Japonsko podobně jako řada dalších států světa zavedlo proti Rusku přísné sankce, když ruské jednotky vpadly na konci února na Ukrajinu. Zmrazilo mimo jiné jmění ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a dalším ruským činitelům, uvalilo sankce na ruskou centrální banku a připojilo se k USA a EU ve vyloučení některých ruských bank z platebního systému SWIFT.

Kromě ukončení mírových rozhovorů nebudou moci japonští občané bez víza cestovat na jihokurilské ostrovy. Moskva také rozhodla o ukončení společných hospodářských aktivit na ostrovech.

Ruské cvičení zahrnuje obranu před obojživelnou operací. Testují se mimo jiné systémy protitankových řízených střel. Jednotky sil protivzdušné obrany cvičí odhalovaní, identifikaci a ničení letadel, napsala Interfax.

  Stovky zadržených po úterním incidentu. V Bělorusku se hromadně zatýká po smrti důstojníka KGB

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..