Vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku, na vrcholu ráno mrzlo

Silný vítr dnes ráno zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku. Dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, uvedli provozovatelé lanovky na webu. Situace se může během dne změnit. Lanovka na Sněžku je v provozu v závislosti na počasí denně od 8:00 do 19:00.

Když je horní úsek lanovky mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru.

Dnes ráno dosahoval vítr na Sněžce rychlostí okolo 80 km/h, hodinu po půlnoci tam vítr dosáhl v nárazu rychlosti 105,8 km/h, vyplývá z dat měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. Podle polské horské služby byla ráno na Sněžce mlha a teplota okolo minus dvou stupňů Celsia.

Sněžka nemá podle zástupců Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a je pro středoevropské horstvo vzácný. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších. Odborníci takový typ hory nazývají karlingem nebo také matterhornem, podle názvu alpské hory.

U nedaleké hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, minus jeden stupeň Celsia a vítr dosahoval v nárazech 43 km/h, uvedla na webu Horská služba Krkonoše.

V Královéhradeckém kraji má být dnes podle meteorologů jasno až polojasno, postupně proměnlivá oblačnost a zejména na horách místy přeháňky. K večeru mají srážky ustávat a oblačnosti ubývat. Nejvyšší denní teploty budou mezi 15 až 18 stupni Celsia, na horách do devíti stupňů Celsia. Vítr může dosahovat v nárazech rychlosti přes 50 km/h.

  Michal Hašek je nově náměstkem ministra vnitra. ‚Beru to jako dočasnou misi,‘ řekl

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com