ÚOHS zakázal vnitru nákup zbraní pro policii bez soutěže

databazeznamychmist.cz

Policie ČR nesmí odebrat pušky a samopaly od společnosti C.I.D., se kterou ministerstvo vnitra uzavřelo smlouvu. Její plnění zakázal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a potvrdil jej i předseda Petr Mlsna. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Vyjádření ministerstva vnitra ČTK zjišťuje.

Ministerstvo mělo samopaly a pušky včetně příslušenství a zaměřovačů od firmy odebrat na základě smlouvy, které ale nepředcházel tendr. „Není možné, aby zadavatel opakovaně uzavíral bez soutěže kupní smlouvy na základě téměř 20 let staré rámcové dohody, a dlouhodobě tak vylučoval soutěž o zakázku,“ odůvodnil rozhodnutí Mlsna.

Uzavření smlouvy na dodávku zbraní předcházelo jednací řízení bez uveřejnění, jehož využití ministerstvo zdůvodnilo tím, že šlo o rozšíření původní smlouvy na dodávky samopalů a pušek uzavřené v roce 2001. Zákon pro dodatečné dodávky stanovuje lhůtu tří let, kterou lze překročit pouze za zvláštních okolností. Ty ale podle úřadu nenastaly.

Dodatečné dodávky lze využít podle ÚOHS pouze výjimečně na nákup nezbytného zboží, zadavatel je ale nesmí využívat k systematickému doplňování zboží v jednom z nejméně transparentních druhů zadávacího řízení.

„Výklad zadavatele, podle kterého by po desítkách let funkčnosti a používání výrobků bylo možno používaný inventář výrobků zásadně rozšířit bez jakékoliv soutěže, zcela popírá literu zákona,“ uvedl Mlsna, který rozklad ministerstva vnitra i firmy C.I.D. proti rozhodnutí úřadu zamítl.

Pokud ministerstvo vnitra potřebuje zbraně pro policisty dokoupit, musí nyní vypsat veřejné výběrové řízení.

Autor: ČTK

  TAL může nyní podle Mera zvýšit přepravu jen o jednotky milionů tun ropy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com