Ministerstvo si předvolalo ruského velvyslance v ČR kvůli nemovitostem

Náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák (STAN) si dnes dopoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského kvůli pochybnostem, které vzbuzuje užívání ruských nemovitostí v Česku. V tiskové zprávě to dnes sdělila česká diplomacie. Podle ministra Jana Lipavského (Piráti) Rusko nerespektuje Vídeňskou úmluvu, ani pravidla a zákony ČR. Ruské velvyslanectví v Praze s tvrzeními nesouhlasí, vyzvalo k návratu „k osvědčenému vyjednávacímu procesu“. Lipavský pak ČTK sdělil, že o dodržování Vídeňské úmluvy a českých zákonů se nejedná.

„Diplomatické mise musí na území cizího státu respektovat nejen Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích, ale i pravidla a zákony hostitelské země. Rusko nedělá nic z toho a nerespektuje právní stát,“ uvedl Lipavský.

Dvořák dnes velvyslanci tlumočil pochybnosti ministerstva a vyzval jej, aby Rusko při nakládání se svými nemovitostmi na území České republiky neporušovalo bilaterální smlouvy a právní řád země.

„Nemůžeme souhlasit s takovými tvrzeními,“ uvedla ambasáda. Problematika užívání ruských nemovitostí v ČR a českých v Rusku má podle velvyslanectví oboustranný a komplexní charakter a vede se o ní dlouhodobě odborný dialog. Podle ambasády ruská strana navrhla v lednu uspořádání dalšího kola konzultací, Praha na návrh nereagovala.

„Bylo by namístě se zdržet politizace a medializace této sféry našich vzájemných vztahů a vrátit se k osvědčenému vyjednávacímu procesu,“ dodalo velvyslanectví na facebooku.

„O dodržování Vídeňské úmluvy a českých zákonů se nejedná,“ reagoval následně Lipavský. Předvolání velvyslance není jednáním, poznamenalo ministerstvo.

Šéf české diplomacie nedávno vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou majetkoprávních vztahů k nemovitostem užívaným Ruskem v ČR. U řady z budov má úřad pochybnosti o tom, zda stále slouží k diplomatické činnosti. Ministerstvo eviduje asi pět desítek nemovitostí. Skupina se soustřeďuje na ty, které jsou v ruském vlastnictví, a to v Praze i v dalších obcích a městech.

V poslední době se řešila zejména otázka ruské školy v pražské Bubenči. Praha z rozhodnutí zastupitelstva vyzvala vládu, aby připravila zákon, podle něhož by bylo možné omezit vlastnické právo Ruska k budově. Lipavský tehdy uvedl, že problematika ruské školy je provázána s několika mezinárodními smlouvami a je potřeba dodržovat ústavní pořádek ČR.

  Ruské vzdušné útoky na Ukrajinu pokračují, vyžádaly si 26 obětí

Česko má s Ruskem napjaté diplomatické vztahy po loňském zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Počet ruských diplomatů v ČR byl dále snížen i po ruské invazi na Ukrajinu. Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů. Česko také odebralo Rusku souhlas s provozem konzulátů v Brně a Karlových Varech. Uzavřelo též své konzuláty v Petrohradu a Jekatěrinburgu a dočasně uzavřen je Český dům v Moskvě.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com