Scholz považuje středeční incident v Berlíně za úmyslný čin

Německý kancléř Olaf Scholz považuje středeční incident v Berlíně, kdy Němec arménského původu najel v centru města autem do davu, za úmyslný čin. Podobně se vyjádřila i berlínská primátorka Franziska Giffeyová, která v rozhlasové stanici RBB hovořila o jednání psychicky těžce narušeného člověka. Okolnosti události nejsou přesně známy, vyšetřování ale vede oddělení vražd, nikoli ochrana státu, která má na starosti politicky motivované činy.

„Kruté řádění na ulici Tauentzienstrasse mě hluboce zasáhlo. Cesta školní třídy z Hesenska do Berlína skončila noční můrou,“ napsal Scholz v noci na dnešek na twitteru. Dodal, že myslí na příbuzné mrtvé učitelky a na zraněné. „Všem vám přeji rychlé uzdravení,“ dodal.

O úmyslném činu dnes ráno mluvila i Giffeyová. „Bylo to řádění psychicky těžce narušeného člověka,“ řekla. Středu označila za temný den berlínské historie, který opět otevřel trauma z prosince 2016. Tehdy se na náměstí Breitscheidplatz, které přímo sousedí s místem středečního činu, odehrál teroristický útok. Zahynulo při něm 12 lidí včetně jedné Češky.

Středeční incident si vyžádal jednu mrtvou, šest lidí ale bojuje o život a další tři jsou zraněni vážně. Mezi zraněnými jsou i děti, které mrtvá učitelka doprovázela.

Devětadvacetiletý řidič měl u sebe plakáty týkající se Turecka, žádné písemné prohlášení ale ve voze nebylo. Německá média uvádějí, že muž byl policii znám kvůli dřívějším prohřeškům, které ale nesouvisely s extremismem. Bulvární deník Bild kontaktoval sestru řidiče, která sdělila, že bratr měl vážné problémy.

ČTK

  Bild: Německo zvažuje téměř úplné zastavení letů do země

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..