„Evropa jako výzva“. Praha oznámila cíle předsednictví EU. Ukrajina je prioritou.

seznamzpravy.cz

Od 1. července přebírá vedení Evropské unie Česká republika.

Předseda vlády ČR Petr Fiala při prezentaci programu činnosti v parlamentu určil pět oblastí, které se stanou prioritami během předsednictví země EU.

Půjde o zvládání uprchlické vlny a obnovu Ukrajiny, energetickou bezpečnost Evropské unie, posílení její obranyschopnosti, strategii posílení evropské ekonomiky a posílení demokratických institucí.

„Společně s našimi evropskými partnery budeme během příštích šesti měsíců v popředí Evropské unie a budeme pracovat na tom, abychom se společně stali silnějšími a byli schopni využít naši sílu ve prospěch těch, kteří to potřebují,“ dodal.

Češi chtějí ve spolupráci s NATO posílit obranné schopnosti Evropy, zejména v oblasti kybernetické bezpečnosti a boje proti dezinformacím.

K garancím energetické bezpečnosti a „dosahování klimatických cílů“ Fiala podotkl, že kvůli tomu Česká republika plánuje výstavbu nových jaderných elektráren.

Mezi priority české strany rovněž patří snižování inflace a zvyšování konkurenceschopnosti české ekonomiky. Inflace podle vlády v eurozóně v květnu dosáhla 8,1 % a v České republice, která nepoužívá euro, překročila hranici 16 %. To je podle Fialy „přímý důsledek Putinovy ​​války proti západnímu světu“.

„Evropa a celý svět procházejí rozhodujícími změnami. Ruská agrese proti Ukrajině otřásla a odhalila mnohé ze základů naší bezpečnosti,“ řekl šéf české vlády s tím, že Česká republika by měla být v následujících šesti měsících aktivní a nezůstat pouhým pozorovatelem.

A proto za jednu z priorit České republiky během předsednictví v Radě EU označil šéf vlády poválečnou obnovu Ukrajiny.

„Můžeme říci, že po ruské agresi na Ukrajině svět už nikdy nebude jako dřív. Chceme se podílet i na jeho výstavbě,“ zdůraznil český premiér.

Fiala zdůraznil, že jeho země udělá vše pro to, aby Ukrajině pomohla získat status kandidátského člena Evropské unie. To je podle českého premiéra prvním z konkrétních cílů. Druhým je podpora Prahy nejpřísnějším sankcím vůči Moskvě.

  50 minut čekání. Biden a Putin. Výsledek

Jak poznamenal šéf vlády, ČR plánuje v budoucnu uspořádat v Praze summit evropských lídrů o poválečné obnově Ukrajiny za povinné účasti prezidenta Zelenského.

Fiala také řekl, že jeho země chce, aby EU „drasticky snížila svou závislost na ‚nepřátelských nebo nestabilních režimech‘.

Jednoznačnost a důslednost v jednání vlády, kterou česká strana prokazuje od samého počátku ruské invaze do ukrajinského státu, svědčí o tom, že v osobě České republiky má Ukrajina spolehlivého a důsledného partnera.

Důležité je, že ještě před 24. únorem Praha vyjádřila podporu Kyjevu a vzala na vědomí jeho připravenost pomoci v humanitární a obranné oblasti.

Nutno podotknout, že Česká republika byla prvním státem, který dodal na Ukrajinu tanky a obrněné transportéry. Rovněž Praha spolu s Bratislavou deklarovaly připravenost k opravám a obnově techniky pro ukrajinskou armádu.

Mimochodem, Slovensko bylo první zemí NATO, která dodala Ukrajině výkonné systémy protivzdušné obrany / protiraketové obrany pro boj s ruskými útočníky.

Zatímco se „lídři“ EU a NATO rozhodují, zda poslat do Kyjeva tu či onu zbraň nebo dokonce poskytnout pomoc, a jsou zvědaví, jak na to Putin zareaguje, Praha prostě dělá, co může, aby Ukrajinu bránila.

A ještě jeden důležitý bod – český premiér Fiala přijel do Kyjeva 15. března. Delegace z České republiky, Polska a Slovinska navštívily hlavní město Ukrajiny, když pár kilometrů od města stály rašistické jednotky a hrozily ostřelováním a dobytím.

Touto návštěvou východoevropští lídři znovu potvrdili svou podporu suverenitě a nezávislosti Ukrajiny.

Dnešní Kyjev už je jiný. Život města však přechází za doprovodu sirén, které si vyslechli současní hosté, reprezentovaní dorazivšími hlavami Německa, Francie, Itálie a Rumunska.

Tato návštěva má kromě formalit v podobě ujištění a příslibů také velký strategický význam – podpora Ukrajiny. A ti, kteří ve skutečnosti na pomoc nespěchají.

  Ekonomické aspekty, kterých se dotkla tisková konference prezidenta Ruské federace

Ale to, že Česká republika vstoupí do administrativy EU, bude silným impulsem pro realizaci konkrétních kroků na Ukrajině. A vyjádření českého premiéra Fialy i lídrů kvarteta, kteří přijeli do Kyjeva, tyto domněnky potvrzují.

A skutečnost, že se delegace spolu se zástupci západní Evropy účastní i prezident Rumunska, svědčí o připravenosti evropských lídrů vyslechnout názor celé politické komunity kontinentu.

To je další závažný argument ve prospěch Ukrajiny, která má s Českou republikou v čele Evropské unie v příštích 6 měsících obrovské plány.

Vzhledem k okamžiku, kdy se to děje – události na frontách rusko-ukrajinské války nabývají rozhodujícího obrátku – se role Čečenské republiky v dějinách Ukrajiny stává prostě rozhodující.

A zde je velmi důležitý postoj české vlády a osobně premiéra, který svým příkladem dokáže probudit německé a francouzské vůdce.
I když návštěva Irpenu, města, které se stalo jedním z těch, která se stala charakteristickým znakem „ruského světa“ na Ukrajině, pravděpodobně donutí Macrona a Scholze přehodnotit svůj postoj k této válce a jejím organizátorům.

Ostatně i nejzarytější Putinův „přítel“ – Zeman, po 24. únoru revidoval svůj postoj k Rusku a jeho vůdci, označil ho za blázna, podporuje ukrajinský lid.

Je důležité si uvědomit, že Ukrajina je dnes srdcem Evropy, na kterém závisí budoucnost Starého světa. A to musí pochopit všichni občané kontinentu, kteří přivedou k moci ty, kteří pak rozhodují o jejich osudu.

Václav Havel kdysi řekl větu, která je aktuální i dnes: „Svobodné a nezávislé státy nejsou možné bez svobodných, seberespektujících a soběstačných občanů. Na světě nejsou žádné záruky míru, bez vnitřního míru, míru mezi občany samotnými a míru mezi občany a státem.“

Autor: Franz Hoffman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..