Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení, Afghánci hlásí stovky obětí

Afghánské úřady hlásí stovky mrtvých a zraněných poté, co brzy ráno (před půlnocí na dnešek SELČ) východ Afghánistánu a část sousedního Pákistánu zasáhlo zemětřesení o síle asi šesti stupňů. Informují o tom zahraniční zpravodajské agentury. Otřesy byly podle svědectví publikovaných na internetu cítit od Kábulu až po Islámábád.

Podle poslední bilance si na východě Afghánistánu katastrofa vyžádala nejméně 255 mrtvých, vládní činitelé ovšem varovali, že číslo pravděpodobně není konečné. Většina obětí je hlášena z jihovýchodní provincie Paktika. Kromě více než 250 mrtvých zřejmě v důsledku otřesů stovky lidí utrpěly zranění.

„Silné zemětřesení otřáslo čtyřmi obvody provincie Paktika, zabilo či zranilo stovky našich občanů a zničilo desítky domů,“ uvedl na twitteru mluvčí vlády islamistického hnutí Tálibán. To převzalo kontrolu nad Afghánistánem loni v létě za odchodu posledních amerických jednotek, načež se od země odvrátilo mezinárodní společenství, což podle agentury AP nejspíše zkomplikuje záchranářské a humanitární operace.

Americká geologická služba USGS původně uvedla, že síla zemětřesení dosahovala 6,1 stupně, později údaj upravila na 5,9 stupně. Otřesy podle ní vycházely z hloubky kolem 51 kilometrů a epicentrum se nacházelo na východě Afghánistánu, 44 kilometrů od města Chóst poblíž hranic s Pákistánem. Otřesy pocítilo v okruhu asi 500 kilometrů přibližně 119 milionů lidí v Pákistánu, Afghánistánu a Indii, uvedlo na twitteru Evropské středomořské seismologické středisko (EMSC).

Podle svědectví zveřejněných na internetových stránkách EMSC a uživatelů na twitteru byly otřesy cítit v afghánském hlavním městě Kábulu i v pákistánské metropoli Islámábád. Pákistánské úřady v prvních hodinách po zemětřesení informace o škodách či obětech nezveřejnily.

„Silné a dlouhé otřesy,“ napsal jeden ze svědků z Kábulu na webu EMSC . „Bylo to silné,“ uvedl další svědek z města Péšávar, který leží na severozápadě Pákistánu.

  Rusko na Ukrajině utrpí strategickou porážku, myslí si ministr zahraničí USA

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com