Švédsko a Finsko začnou jednat s Tureckem o podmínkách vstupu do NATO

Zástupci Švédska, Finska a Turecka dnes začnou jednat o požadavcích, jimiž Ankara podmiňuje ratifikaci vstupu těchto dvou skandinávských zemí do Severoatlantické aliance. Ankara v uplynulých dnech vyjadřovala nespokojenost s tím, jak Stockholm plní předchozí dohody. Schůzka se uskuteční ve Finsku.

Turecko na konci června podepsalo se Švédskem a Finskem memorandum , které mělo odblokovat přístup obou severských zemí do NATO, který blokovala právě Ankara. V dokumentu se obě skandinávské země zavázaly k užší spolupráci s Tureckem v boji proti terorismu. Od toho si turečtí představitelé mimo jiné slibovali vydání 33 lidí, mezi kterými jsou i příslušníci údajných teroristických organizací. Ankara mezi ně řadí například kurdské oddíly YPG v Sýrii, organizaci duchovního Fethullaha Gülena či Stranu kurdských pracujících (PKK), která je rovněž na seznamu teroristických skupin v USA a EU.

Švédsko ale podle tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga dosud vydalo jen „běžné zločince“. Stockholm trvá na tom, že o těchto záležitostech rozhodují nezávislé soudy.

Vstup Švédska a Finska do Severoatlantické aliance je podmíněn ratifikací ve všech 30 členských zemí NATO. Kromě Turecka tak ještě neučinilo mimo jiné Česko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan již dříve pohrozil, že ratifikaci nenechá projednat v parlamentu, pokud Ankara nebude spokojená s plněním červnového memoranda.

ČTK

  Trump podle NYT omilostnil svého bývalého stratéga Bannona

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com