Ministři EU proberou možné změny unijních smluv či vztahy s Británií

denik.cz

Vztahům Evropské unie s Británií vedené novou premiérkou Liz Trussovou či případným budoucím změnám unijních smluv se dnes budou věnovat ministři pro evropské záležitosti zemí EU. Tématem bruselského jednání, které povede český ministr Mikuláš Bek, bude také vláda práva v unijních zemích.

Zástupci vlád se v tomto bodě patrně nevyhnou znínkám o situaci v Maďarsku, jemuž Evropská komise v neděli navrha odebrat část unijních peněz kvůli problémům s korupcí či střety zájmů. Neočekávají se však žáné jasné závěry, neboť unijní státy budou o osudu maďarských peněz rozhodovat až poté, kdy má Budapešť v listopadu doložit, jak splnila avizované reformní kroky.

Ministři se budou bavit také o možných změnách unijních smluv, které požadují závěry roční unijní debaty s občany nazvané Konference o budoucnosti Evropy. Jedním z témat bude možný přechod od jednomyslnosti k většinovému hlasování států v například v otázkách zahraniční či bezpečnostní politiky bez nutné změny základních smluv. Evropský parlament na základě výsledků konference požaduje svolání konventu, který by úpravu smluv projednal, většina členských zemí se k tomu však staví zdrženlivě a podle Beka na něj patrně dojde až v příštím roce.

Zástupci vlád se dnes budou bavit i o vztazích s Británií, které dlouhodobě komplikují zejména neshody okolo celních kontrol v Severním Irsku.

ČTK

  Baerbocková chce zásadní reformu EU, než do ní vstoupí Ukrajina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com