Trussová vyzvala spojence, aby se nenechali zastrašit ruským řinčením zbraněmi

Britská premiérka Liz Trussová dnes vyzvala spojence, aby se nenechali zastrašit řinčením zbraněmi ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina a zůstali pevní ohledně své podpory Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se ministerská předsedkyně snaží upevnit vztahy s demokratickými mocnostmi tváří v tvář rostoucím hrozbám ve světě.

Trussová, která se minulý týden na své první zahraniční cestě ve funkci premiérky setkala v New Yorku s americkým prezidentem Joem Bidenem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, vyzvala podobně smýšlející demokracie, aby byly rozhodné vůči autokratickým režimům.

Putin tento týden nařídil v zemi částečnou mobilizaci a upozornil na možnost jaderného konfliktu. Trussová uvedla, že Putin eskaluje situaci na Ukrajině proto, že nevyhrává a dopustil se strategické chyby. „Myslím, že nepředpokládal sílu reakce svobodného světa,“ řekla Trussová v dnes odvysílaném rozhovoru na stanici CNN.

„Neměli bychom slyšet na jeho (Putinovo) řinčení zbraněmi a falešné hrozby. Místo toho bychom měli pokračovat v zavádění sankcí proti Rusku a nadále podporovat Ukrajince,“ řekla Trussová, která od svého nástupu do funkce britské premiérky na začátku září zaujala tvrdou pozici vůči Rusku a Číně.

Trussová se zároveň dostala do sporu s některými tradičními spojenci, zejména v Evropě a ve Spojených státech, ohledně pobrexitových obchodních ujednání s Evropskou unií. Řekla, že stále chce vyjednat nové řešení v souvislosti s takzvaným severoirským protokolem, že se s americkým prezidentem Bidenem shodla na potřebě zachování míru v této provincii a že stále věří ve výjimečný vztah mezi Británií a Spojenými státy.

„Myslím si, že náš vztah je výjimečný, a je čím dál důležitější v době, kdy čelíme hrozbám ze strany Ruska (a) zvýšené asertivitě Číny,“ řekla Trussová. „Jsem odhodlaná, abychom tento výjimečný vztah v nadcházejících letech učinili ještě výjimečnějším,“ dodala.

  Biden: Vydání zatykače na Putina kvůli Ukrajině je oprávněné

Trussová také řekla, že měla v New Yorku „velmi dobré setkání“ s francouzským prezidentem Macronem. Čelila otázkám ohledně vztahů své země s Francií, vzhledem k tomu, že v době kampaně na post premiérky řekla, že se teprve musí rozhodnout, zda je tato země přítelem, nebo nepřítelem. „Těším se na budoucí spolupráci s ním,“ sdělila nyní Trussová.

Uvedla také, že spojenci Británie musejí spolupracovat na svém přístupu k Číně i Rusku. Na otázku, zda bude Británie vojensky bránit Tchaj-wan v případě čínské invaze, jak uvedly Spojené státy, Trussová odpověděla: „Jsme odhodláni spolupracovat s našimi spojenci, abychom zajistili, že Tchaj-wan se bude moci bránit.“

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com