Severní Korea vypálila další dvě balistické střely

Severní Korea vypálila dvě balistické střely ve směru na své východní pobřeží, uvedla dnes japonská vláda. Jak poznamenala agentura Reuters, jde o šestý test za posledních 12 dní.

Podle japonské agentury Kjódó, která se odvolává na vládní představitele, rakety nejspíš dopadly mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu. Jihokorejská armáda informovala, že střely byly vypáleny z místa nedaleko Pchjongjangu v 6:01 a 6:23 místního času. Japonský premiér Fumio Kišida označil opakované odpalování raket za „naprosto nepřijatelné“.

První střela podle všeho dosáhla výšky 100 kilometrů a měla dolet 350 kilometrů, druhá dosáhla výšky 50 kilometrů a letěla 800 kilometrů, pravděpodobně po nepravidelné trajektorii, uvedl japonský ministr obrany Jasukazu Hamada. Jak dodal, Severní Korea již od začátku roku svým chováním neustále vyostřuje situaci v oblasti.

Pchjongjang označil odpálení balistických raket za „odvetné opatření“. Podle prohlášení severokorejského ministerstva zahraničí jde o „spravedlivou odvetu za společné vojenské manévry Jižní Koreje a Spojených států, které způsobují eskalaci vojenského napětí na Korejském poloostrově“:

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol, který by se měl během dnešního dne telefonicky spojit s japonským premiérem Kišidou, novinářům řekl, že si jeho země zajistí bezpečnost právě prostřednictvím spojenectví se Spojenými státy a spoluprací s Japonskem.

Spojené státy odpálení raket ihned odsoudily, označily ho za porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a hrozbu pro sousedy v regionu i mezinárodní společenství. Jak nicméně dodal mluvčí americké diplomacie, země je připravena k diplomatickému jednání. Vyzvala proto KLDR k zapojení se do dialogu.

KLDR již tento týden v úterý odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území. Armády Koreje a Spojených států v reakci na tento test o den později vystřelily ve směru Japonského moře čtyři rakety země-země.

  Rusko si nadále hraje s „jadernými svaly“

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com