Vlaky na severu Německa ráno zastavila sabotáž na kabelech

Technickou závadu, která ráno zastavila vlaky na severu Německa, způsobila sabotáž na kabelech. Uvedla to státní železniční společnost Deutsche Bahn (DB). Zatím není jasné, kdo za incident může. Mluvčí DB agentuře DPA řekla, že vyšetřování se ujaly příslušné bezpečnostní orgány.

Vlaky zastavilo selhání digitálního vlakového radiového systému GSM-R. Ten podle mluvčí slouží ke komunikaci mezi centry, která řídí vlakovou dopravu, a jednotlivými vlaky. Závadu se podařilo odstranit po více než dvou hodinách, společnost však varovala, že je nutné nadále počítat s určitým narušením provozu, tedy se zpožděním či zrušením některých spojů.

Bezpečnostní zdroj agentuře Reuters řekl, že v tuto chvíli nelze zatím nic říct, protože vyšetřování incidentu teprve začalo. Existuje řada možných důvodů, od prosté krádeže kabelu až po cílený útok. Časopis Der Spiegel s odvoláním na zdroje z bezpečnostních služeb uvedl, že na dvou místech byly přestřiženy kabely komunikační sítě DB.

Narušení okamžitě vyvolalo poplach, protože NATO a Evropská unie minulý měsíc zdůraznily potřebu chránit kritickou infrastrukturu; reagovaly tak na závadu na plynovodech Nord Stream, kterou označily také za sabotáž.

Dnešní závada nejprve zastavila všechny vlaky ICE (InterCity-Express), InterCity (IC) a EuroCity (EC) v oblasti. Později společnost DB oznámila, že ve spolkových zemích Hamburk, Šlesvicko-Holštýnsko, Dolní Sasko a Brémy nejezdí dálkové ani regionální vlaky. Nejezdily tak ani spoje mezi Berlínem a Kolínem nad Rýnem či Berlínem a Amsterodamem. Vlaky z Dánska nepřekračovaly německé hranice.

ČTK

  Havlíček: Firmy od 10 do 49 pracovníků musejí začít s testováním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com