Dým nad Kyjevem, Žytomyr bez vody a elektřiny. Rusové dál ničí infrastrukturu

Ukrajinské úřady hlásí nové exploze v několika regionech země. Ruské invazní síly podle nich podnikly ráno vzdušné údery na Kyjev, Charkov, Dnipro i další města. V metropoli Rusové mířili na objekty kritické infrastruktury na severovýchodě města, píše agentura Unian. Žytomyr, jenž se nachází na severu země, se ocitl bez dodávek elektrické energie a vody, uvedl starosta Serhij Suchomlyn.

„Ráno začalo v Žytomyru s ‚přílety‘,“ uvedl Suchomlyn na Facebooku, přičemž použil termín, kterým Ukrajinci označují ruské nálety. „Ve městě teď není světlo ani voda,“ dodal a poznamenal, že nemocnice fungují díky záložním zdrojům. Informace o případných zraněných úřady podle něj poskytnou později.

V Kyjevě exploze otřásly Desňanskou čtvrtí, podle starosty Vitalije Klička Rusové zasáhli objekt kritické infrastruktury. Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko informoval o třech ruských úderech na energetické zařízení na levém břehu Dněpru. Po výbuchu vypukl rozsáhlý požár a došlo k výpadkům proudu, píše v této souvislosti agentura Unian.

Ukrajinské úřady hlásí ráno výbuchy také z Charkova, Dnipru nebo Mykolajivu. „Charkov je pod palbou – během pěti minut došlo ve městě ke dvěma sériím výbuchů. Podle předběžných informací je zasažen areál jednoho z městských průmyslových podniků,“ uvedl podle ruskojazyčného webu stanice BBC starosta města Ihor Těrechov. Kvůli ostřelování nejezdí soupravy metra, sdělil dopravní podnik.

Mykolajiv podle ukrajinských úřadů Rusové ostřelovali v noci raketami S-300, přičemž zasáhli obytný dům. Hasiči vytáhli z trosek tělo mrtvého muže, píše agentura Reuters s odvoláním na svědka. V Dnipru je po explozi poškozen objekt energetické infrastruktury, informuje Unian. V Záporoží podle šéfa oblastní správy Oleksandra Starucha zasáhl ruský dron infrastrukturní objekt, jenž následně vzplál, a raketa udeřila na místní sklad.

Ruské ministerstvo obrany zatím neinformovalo o žádných nových útocích, nicméně ruská armáda v posledních dnech hlásí údery na vojenská zařízení a energetickou infrastrukturu. Ukrajinští představitelé a svědci informují také o ruských zásazích civilních budov a civilních obětech. V pondělí Rusko – stejně jako přesně před týdnem – podniklo rozsáhlé útoky raketami a bezpilotními letouny napříč Ukrajinou.

  Část Záporožské oblasti je bez proudu, tamní JE spustila bezpečnostní systém

Ruské drony íránské výroby podle ukrajinských představitelů v pondělí zaútočily na Kyjev, kde zasáhly mimo jiné obytný dům. Nejméně čtyři lidé útok nepřežili. O čtyřech mrtvých informovaly rovněž úřady v Sumské oblasti na severu Ukrajiny. Terčem masivních vzdušných útoků se staly také objekty energetické infrastruktury v dalších regionech, kde byly hlášeny hromadné výpadky elektřiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ruské údery označil za teror proti ukrajinskému obyvatelstvu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com